تغییرات بنیادین در صنعت خودرو، تاثیرات شدید کرونا

عکس نویسنده
مرتضی قانع
نویسنده

گویا به زودی قرار است شاهد تغییرات بنیادین در صنعت جهانی خودرو باشیم. همه‌گیری کرونا نقش مهم عناصر نیمه‌رسانا و پردازشگرها از جمله سنسورها و هوش مصنوعی را در صنعت خودرو آشکار کرد. تعطیلی سراسری به دلیل کرونا نشان داد که شاید تعطیلی کارخانه راحت باشد، اما بازگشایی آن کار دشواری است.

همه خودروسازان بزرگ دنیا به جز تویوتا، از جنرال موتورز و فورد تا فولکس واگن، با کمبود شدید تراشه روبرو شدند و آسیب زیادی به سوددهی آنان وارد شد که تا تابستان آینده ادامه خواهد داشت.

سیاستمداران کشورهای غربی از دولت تایوان خواستند که ظرفیت‌ تولید و سرمایه‌گذاری در این زمینه را افزایش دهد. حتی برخی از شرکت‌های خودروسازی وارد عمل شده‌اند تا نیاز خودشان را در این زمینه برطرف کنند. این نشانگر سرعت بالای تحول صنعت خودرو به سمت برقی و خودران شدن خودروهاست و این دو فناوری به شدت به عناصر نیمه‌رسانا نیاز دارند.

برخی از تراشه‌سازان مانند اس‌تی مایکروالکترونیکس و تگزاس اینسترومنتس کارخانه‌های خود را تعطیل نکردند، در حالی ‌که شرکت‌هایی مثل ان‌ایکس‌پی و بوش و چند شرکت دیگر در نحوه کنار آمدن با شرایط کرونایی دچار مشکل شدند.

مالکوم پن یکی از پژوهش‌گران موسسه پژوهشی فیوچر هورایزنز می‌گوید که فاکسکان از مدت‌ها پیش تأمین‌کننده تراشه‌های مورد نیاز برندهای بزرگی مانند بی ‌ام ‌و و اپل بوده است. انقلاب خودروهای برقی صنعت خودرو را دگرگون کرده و حالا اپل و فاکسکان پیشگامان این تحول هستند. به گفته پن، تسلا آغازگر این تحول و تغییر بنیادین در صنعت خودرو بوده است. این شرکت طراحی و تولید ‌آی‌سی و تراشه‌های موردنیاز برای هوش مصنوعی خودروهایش را در کارخانه خودش انجام می‌دهد. سایر خودروسازان خیلی دیر این روند را پیش گرفته‌اند، در حالی ‌که طراحی این تراشه‌ها‌ اهمیت زیادی در خودروهای برقی و خودران‌ دارد و نمی‌توان تولید آن‌ها را به شرکت‌های دیگری واگذار کرد.

در شرایط کنونی، شرکت‌هایی مثل فاکسکان می‌خواهند در این زمینه پیشگام باشند و حداقل ۱۰ درصد از بازار را تا سال ۲۰۲۵ در اختیار بگیرند.

به عبارت دیگر،‌ ورود شرکت‌هایی مثل اپل و گوگل به صنعت خودرو آسان‌تر از ورود خودروسازان به عرصه تراشه‌سازی است.

نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران