هکرها از کیا 21 میلیون دلار پول می خواهند! حمله گران قیمت سایبری به خودروساز کره جنوبی

عکس نویسنده
مرتضی قانع
نویسنده

گروهی از هکرها به کیا موتورز آمریکا حمله کردند و این خودروساز را مورد حمله باج ‌افزاری قرار دادند که گفته می‌شود خدمات مهمی مانند برنامه‌های UVO لینک، سیستم پرداخت و سایت‌هایی که نمایندگی‌های کیا از آن‌ها استفاده می‌کنند را قطع کرده است. هکرها برای رمزگشایی داده‌ها درخواست ۵۸۳۳.۴۰۴ بیت کوین کرده‌اند که تقریبا معادل ۲۱‍ میلیون دلار است. اگر کیا به سرعت این پول را پرداخت نکند، هکرها آن را به ۶۰۰ بیت کوین (۳۱ میلیون دلار) افزایش می‌دهند.

یادداشت باج‌گیری هکرها که برای کیا فرستاده شده بود هم منتشر شده است. در این نامه آمده است که اگر کیا ظرف سه روز هیچ تلاشی برای تماس با آن‌ها انجام ندهد، هکرها بخشی از داده‌های به دست آمده را در اختیار عموم مردم قرار خواهند داد.

کیا در ۱۷ فوریه تکذیب کرد که مورد حمله باج افزاری است. در بیانیه کیا آمده است:

ما نیز از گمانه‌زنی‌های آنلاین درباره اینکه کیا مورد حمله باج افزاری قرار گرفته است آگاه هستیم. ما تایید می‌کنیم که هیچ مدرکی مبنی بر اینکه کیا یا هر داده متعلق به کیا مورد حمله باج افزاری قرار گرفته است در اختیار نداریم.

نکته عجیب این است که در این نامه به هیوندای موتور آمریکا هم اشاره شده که ارتباط نزدیکی با کیا دارد، فعلا به نظر نمی‌رسد که هیوندای تحت تاثیر این حمله قرار گرفته باشد.

در همین حین که خودروسازان استفاده از فناوری‌های شبکه‌ای و متصل را افزایش می‌دهند، هک‌ها و حملات باج افزاری به خطر بزرگتری برای ایجاد اختلال در کسب و کار آن‌ها تبدیل می‌شوند. به عنوان مثال، حمله باج افزاری در سال ۲۰۱۷ رنو را مجبور به توقف موقت تولید خودروها در فرانسه کرد و نیسان هم در آن زمان مجبور شد همین کار را در بریتانیا انجام دهد.

برچسب ها:
نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران