کمبود فوم صندلی‌ها، دردسر تازه خودروسازان

عکس نویسنده
مرتضی قانع
نویسنده

صنعت خودروسازی از سال گذشته تا به حال با بحران‌های مختلفی روبرو بوده و کمبود مواد اولیه، خودروسازان را با دردسرهای گوناگونی روبرو کرده است. پس از کمبود تراشه‌های الکترونیکی ساخت خودرو که به واسطه بحران کرونا و تعطیلی شرکت‌های تولید قطعات به وجود آمده بود، اکنون خودروسازان با بحران کمبود فوم صندلی روبرو شده‌اند.

طوفانی که ماه گذشته میلادی بسیاری از ایالات آمریکا را درنوردید، موجب شد تا تولید اکسید پروپیلن در پالایشگاه‌ها با وقفه روبرو شود. اکسید پروپیلن ماده اصلی تشکیل دهنده فوم پلی اورتان است که خودروسازان برای تولید صندلی‌های خودرو از آن‌ها استفاده می‌کنند.

بسیاری از مدیران خرید شرکت‌های خودروسازی معتقد هستند کمبود اکسید پروپیلن اهمیتی برابر با کمبود تراشه‌های الکترونیکی دارد و می‌تواند در هفته‌های آتی بر تولید خودرو تاثیر منفی بگذارد. بسیاری از خودروسازان بزرگ از جمله تویوتا و جنرال موتورز در حال مذاکره با تامین کنندگان جایگزین هستند و سعی دارند اثر کمبود اکسید پروپیلن را خنثی کنند. بی ام و، فیات کرایسلر، هیوندای و کیا نیز اوضاع را به دقت تحت نظر دارند تا در صورت بروز مشکل نسبت به تامین مواد اولیه از منابع جایگزین اقدام کنند.

نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران