موضوعات داغ

نگاهی به شیوه‌های واردات غیرقانونی خودرو به کشور

عکس مطلب اول

حدود دو سال از توقف واردات خودرو به بهانه صرفه جویی ارزی می‌گذرد و در این مدت قیمت خودروهای وارداتی در بازار داخلی با یک انفجار روبرو شده است. همان‌طور که انتظار داریم، ایجاد محدودیت و ممنوعیت برای ورود یک کالا، موجب افزایش ورود آن به صورت قاچاق می‌شود و در مورد خودرو نیز این مساله صادق است. در ادامه نگاهی به روش‌های قاچاق خودرو به کشورمان خواهیم داشت که توسط افراد و گروه‌های مختلف انجام می‌شوند.

کاملا واضح است که قاچاق خودرو به سادگی انجام قاچاق دیگر محصولات و کالاها نیست، بنابراین انجام این کار نیازمند رویه‌های پیچیده‌تری است. قاچاق خودرو همانند قاچاق موبایل با پوشاک نیست، بنابراین این کار باید از طریق جعل اسناد و مدارک و با شیوه‌های عجیب انجام شود.

خرد کردن خودرو، راه حل عجیب!

یکی از راه‌های ورود قاچاق خودرو به کشور، قطعه قطعه کردن این خودرو و ورود آن به کشور است. این مورد در خودروهای گذرموقت مشاهده می‌شود و پس از قطعه قطعه شدن خودرو، در واقع هیچ کالایی برای کشف توسط مامورین وجود ندارد.

نشت ترانزیت

یکی دیگر از مسیرهای ورود قاچاق خودرو به کشور، مسیر ترانزیت است. اگر تجربه رانندگی در جاده‌های اصلی کشور را داشته باشید، حتما تریلرهای حامل خودروهای خارجی را مشاهده کرده‌اید که به مقصد کشورهای همسایه ایران نظیر ترکمنستان یا کردستان عراق در حال حرکت هستند.

بسیاری از کشورهای همسایه ایران به واسطه عدم دسترسی به آب‌های آزاد، واردات خودرو را از طریق بنادر ایران انجام می‌دهند که این مساله سودآوری مناسبی برای سیستم حمل و نقل کالا در کشورمان دارد اما به دلیل نبود نظارت دقیق بر ترانزیت و حمل و نقل خودرو، برخی از این خودرو با جعل اسناد و به عنوان محصولات قاچاق وارد بازار کشورمان می‌شوند.

دور زدن قانون!

یکی دیگر از مسیرهای ورود غیرقانونی خودرو به کشور بازهم به خودروهای گذرموقت مربوط می‌شود. واردات خودرو در این شیوه به گونه‌ای است که خودروهای گذرموقت در کشور باقی می‌مانند و تنها پلاک آن‌ها به منطقه آزاد باز می‌گردد.

در این روش افراد خودروهایی را در داخل کشور خریداری کرده و آن‌را مستهلک اعلام می‌کنند و سپس پلاک این خودرو را روی اتومبیل گذرموقت خود نصب می‌کنند.

جعل مدارک

در نهایت آخرین مرحله پیش رو برای واردات غیرقانونی خودرو به کشور، جعل اسناد و مدارک همچون برگ سبز خودرو است که این مساله نیز به صورت محدود در بازار خودرو کشور مشاهده شده است. در این روش چند خودرو با یک برگ سبز ثبت می‌شوند و در حقیقت یک سند پلاک برای چند خودرو وجود دارد که این کار از طریق جعل اسناد و مدارک انجام می‌پذیرد.

نظرات کاربران

دیدگاه های شما پس از تایید توسط خودروبانک نمایش داده خواهند شد