آیا مالیات بر خودروهای لوکس، باعث رکود در بازار خودرو می‌شود؟ مصاحبه با شفیق، کارشناس بازار خودرو

بررسی لایحه ای برای دریافت مالیات بر خودروهای لوکس در مجلس، حواشی بسیاری را در فضای مجازی ایجاد کرده و بسیاری بر این مالیات اضافی اعتراض کرده اند. اما سوال اصلی تعداد قابل توجهی از مخاطبین خودروبانک این بود که آیا اعمال این مالیات باعث رکود مخصوصاً در خودروهای وارداتی می شود؟ یا خیر؟ برای رسیدن به جواب این سوال مهم، به سراغ میثم شفیق، کارشناس بازار خودرو و مدیرعامل سوییچ رفتیم و با او در مورد تاثیرات این لایحه بر بازار خودرو پرسیدیم.

میثم شفیق در پاسخ به این سوال گفت:

با وجود حواشی بسیار در مورد قانون دریافت مالیات از خودروهای لوکس، به نظر بنده بی تاثیر بر بازار خودرو نیست اما تاثیر زیادی در بازار خودروهای وارداتی و لوکس نخواهد داشت. به نظر من اصلی ترین موضوع در این بازار، بحث عرضه و تقاضا است و تا وقتی درهای واردات بسته و عرضه جدید به بازار نشده، اثر جدی نخواهد داشت. اما مشخص است که این قانون باعث می شود بسیاری که به هدف کسب سود و سرمایه گذاری وارد این بازار شده بودند، با اعمال این مالیات از این بازار خارج شوند که آن هم ناچیز و کم تاثیر است.

تنها چیزی که در شرایط کنونی بازار می تواند تاثیر جدی و یا کاهش قیمت خودروهای لوکس را در پی داشته باشد، باز شدن واردات خودرو است.

نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران