نگاهی به آمار فروش اسکانیا در سال 2020 میلادی

عکس نویسنده
مرتضی قانع
نویسنده

بارها و در اخبار مختلف خوانده‌ایم که سال 2020 میلادی، سالی دشوار برای خودروسازان بوده است. با این وجود آمار فروش بیشتر بر رکوردهای فروش خودروهای سبک تمرکز دارند در حالی‌که فروش خودروهای سنگین و نیمه سنگین تجاری نیز به اندازه فروش خودروهای سبک اهمیت دارد. به تازگی شرکت اسکانیا گزارشی را از فروش خود در سال 2020 منتشر کرده و به شرح اقداماتی پرداخته که برای مقابله با کاهش فروش در این سال انجام شده است.

مطابق اعلام شرکت اسکانیا، فروش خالص این شرکت در سال 2020 نسبت به سال پیشین حدود 18 درصد کاهش یافته و به 125.125 میلیون کرون رسیده است. درآمد عملیاتی این شرکت نیز با 49 درصد کاهش، به 8،887 میلیون کرون بالغ شد.

در سه ماهه چهارم سال 2020 عملکرد مالی اسکانیا اندکی بهبود یافت. در این بازه زمانی فروش اسکانیا نسبت به مدت مشابه سال قبل تنها 6 درصد کاهش را نشان داد و درآمد عملیاتی این شرکت یک درصد افزایش پیدا کرد.

همانند بسیاری دیگر از شرکت‌های خودروسازی، آغاز سال 2020 میلادی برای اسکانیا با اختلالات زنجیره تامین همراه بوده است و از سوی دیگر تقاضا برای خودروهای سنگین به شدت کاهش یافت. با این حال نیمه دوم سال 2020 ورق بازگشت و میزان تقاضا برای خرید خودروهای سنگین با رشد مواجه شد. بنابر گفته‌های هنریک هنریکسون، مدیر عامل اسکانیا، شرکت در سال 2020 برای بقای خود مجبور شد تا تصمیمات دردناکی را بگیرد که از جمله آن‌ها می‌توان به تعطیلی واحدها و اخراج کارکنان اشاره کرد.

بررسی دقیق‌تر گزارشات مالی اسکانیا نشان می‌دهد که فعالیت در زمینه حمل و نقل افزایش داشته و به خصوص تقاضای زیادی برای اتوبوس‌های شهری اسکانیا وجود دارد. همچنین میزان سفارش برای کامیون در بازه پایانی سال 2020 نسبت به دوره قبلی 55 درصد افزایش یافت. با این حال زنجیره تامین اسکانیا همچنان با ناهماهنگی مواجه است و تاثیرات اقتصادی ناشی از شیوع کووید 19، تامین کنندگان مواد اولیه اسکانیا را تحت تاثیر قرار داده است.

اسکانیا همزمان با مدیریت بحران‌های مالی، سعی در توسعه خودروهای الکتریکی دارد. این شرکت برنامه دارد تا در سال 2025 ده درصد از محصولات خود را با پیشرانه الکتریکی روانه بازار کند و این میزان تا سال 2030 به پنجاه درصد خواهد رسید.

نظرات
 
 
 
(Saeed(peugeot 1399/12/22
اگر تعداد فروش هم ذکر میشد عالی میشد ...
برندهای دیگه مثل رنو رو هم برسی کنید

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران