آیا استودیوهای فیلم‌سازی این همه خودروی باارزش را نابود می‌کنند؟

عکس نویسنده
مرتضی قانع
نویسنده

همه ما وقتی یک خودروی خاص و جذاب در فیلم‌ها نابود می‌شود ناراحت می‌شویم. اما خوشبختانه در اکثر موارد، این نابودی مثل اکثر اتفاقات دیگری که در فیلم می‌افتند غیرواقعی است.

همه می‌دانیم که در فیلمبرداری فیلم‌ها از چند خودروی مشابه استفاده می‌شود. اما شاید عده زیادی ندانند که بدلکاری‌ این فیلم‌ها چطور انجام می‌شود. به لطف کریگ لیبرمن، که در فرنچایز سریع و خشن کار کرده است، حالا می‌دانیم که ممکن است این بدلکاری‌ها به نفع خودروهای کلاسیک باشند.

صاحب تویوتا سوپرا و نیسان اسکای‌لاین افسانه‌ای که در این سری فیلمها مورد استفاده قرار گرفتند سلسله مراتب خودروهای سینمایی را توضیح می دهد. استودیوهای فیلمسازی در بسیاری از موارد از خودروهای کلاسیک واقعی استفاده می‌کنند که به «خودروهای قهرمان» نیز معروف هستند.

یک خودروی قهرمان مثل ستاره اصلی فیلم است. منفجر کردن آن هزینه خیلی زیادی دارد، بنابراین یک تیم بدلکاری جایگزین او می‌شوند. نکته جالب درباره یک خودروی بدلکاری این است که فقط باید از فاصله دور شبیه خودروی اصلی باشد. اگر این خودرو از فاصله شش متری شبیه خودروی قهرمان به نظر برسد، مخاطب تفاوت آن‌ها را تشخیص نمی‌دهد.

دوج چارجر

مثلا بی ام و M5 نارنجی از سریع و خشن ۵ را درنظر بگیرید: بسیاری از خودروهای استفاده شده در آن فیلم i530هایی بودند که شبیه M5 به نظر می‌رسیدند. شاید بگویید یک E39 با جعبه‌دنده دستی یا یک ینکو کاماروی تقلبی (در فیلم سریع و خشن ۲) هنوز هم باارزش هستند که حق با شماست. به همین دلیل است که این خودروها دور انداخته نمی‌شوند.

استودیوهای فیلمسازی باهوش هستند و در بسیاری از موارد حتی خودروهایی که در بدلکاری‌ها از آن‌ها استفاده شده هم خانه جدیدی پیدا می‌کنند. در فیلم اول این فرنچایز، استودیوی سازنده نمی‌توانست هزینه نابود کردن یک دوج چارجر خوب را بپردازد، پس خودروی بدلکاری را با استفاده از قطعات خودروهایی که دور انداخته شده بودند ساخت.

نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران