خودروسازان اروپایی مثل فولکس واگن و استلانتیس دیگر اعتقادی به خودروهای هیدروژنی ندارند

عکس نویسنده
مرتضی قانع
نویسنده

گزارش جدید روزنامه فایننشال تایمز نشان می‌دهد که چندین خودروساز اروپایی دیگر تمایلی به ادامه سرمایه‌گذاری روی خودروهای هیدروژنی ندارند. این در حالی است که اتحادیه اروپا این شرکت‌ها را تحت فشار قرار داده تا قبل از سال ۲۰۵۰ هیچگونه آلودگی کربنی تولید نکنند، برنامه‌ای که سوخت هیدروژنی یکی از ارکان اصلی آن است.

در این گزارش آمده است که چندین خودروساز اروپایی از جمله فولکس واگن، استلانتیس، مرسدس بنز و بی ام و دیگر اعتقادی به خودروهای هیدروژنی ندارند. با این حال، در این گزارش به این نکته اشاره شده است که شرکت‌های شرقی مانند تویوتا و هیوندای همچنان در حال تلاش برای استفاده از هیدروژن به عنوان یک سوخت جایگزین هستند.

هربرت دیس، مدیر عامل فولکس واگن در مصاحبه با فایننشال تایمز گفته است: «هرگز شاهد استفاده گسترده از هیدروژن در خودروها نخواهیم بود. نه حتی در ۱۰ سال آینده، چون فیزیک پیرامون این سوخت بسیار نامعقول است. نمی‌توان قدرت سلول سوختی را مانند یک موتور احتراقی افزایش و کاهش داد. پس به یک باتری ۱۰ کیلووات دیگر و یک موتور برقی نیاز دارید و همچنان باید سلول سوختی را مدیریت کنید.

خودروهای هیدروژنی

کارلوس تاوارس، مدیر عامل گروه استلانتیس هم گفته شرکت‌هایی که از خودروهای هیدروژنی استقبال می‌کنند، همان شرکت‌هایی هستند که در زمینه تولید خودروهای برقی باتری‌دار از بقیه عقب مانده‌اند.

البته رنو معتقد است که خودروهای تجاری با سوخت هیدروژنی پتانسیل زیادی دارند. فیلیپ پرول رئیس سوخت‌های جایگزین رنو، قصد دارد ۳۰٪ از بازار خودروهای تجاری سبک با سوخت هیدروژنی را در اختیار بگیرد.

پرول معتقد است پیکاپ تراک‌هایی که نیازمند محدوده مسافت بیشتر از ۳۰۰ کیلومتر هستند باید از سوخت هیدروژنی استفاده کنند، چون وزن باتری علاوه بر باری که حمل می‌کنند، اصلا برای خودروهای برقی باتری‌دار منطقی نیست.

اما رئیس فولکس واگن (مالک برندهای سازنده کامیونهای‌ تجاری مان و اسکانیا) همچنان معتقد است که استفاده از باتری در خودروهای برقی با وجود وزن زیادشان بهترین راه است، با توجه به اینکه قیمت زیاد سوخت هیدروژنی هزینه‌های یک کامیون تجاری را سه برابر می‌کند.

نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران