کم شدن حمایت دولت انگلستان از خودروهای الکتریکی

عکس نویسنده
مرتضی قانع
نویسنده

از زمانی که تولید انبوه خودروهای الکتریکی آغاز شد، برخی دولت‌های اروپایی سعی کردند با ارائه مشوق‌های مالی، مردم را به خرید این خودروها ترغیب کنند. انگلستان یکی از دولت‌های پیشگام در این امر بود اما به نظر می‌رسد بار مالی این طرح، دولت انگلیس را تحت فشار قرار داده تا از مشوق‌های مالی ارائه شده بکاهد.

دولت انگلستان اکنون کمک هزینه خرید خودروهای برقی را 500 پوند کاهش داده و این مبلغ به 2500 پوند تنزل کرده است. علاوه برآن کمک هزینه خرید خودروهای برقی تنها شامل اتومبیل‌هایی می‌شود که بهای آن‌ها از 35 هزار پوند کمتر باشد. دولت انگلیس هدف این بودجه بندی را تشویق مشتریان به خرید خودروهای برقی ارزان‌قیمت عنوان کرده است.

آئودی ئی ترون

به لطف این کاهش گسترده در مشوق مالی خرید خودروهای الکتریکی، اکنون طیف وسیعی از خودروهای الکتریکی مشهور دیگر مشمول مشوق‌های دولت انگلستان نمی‌شوند. موستانگ مک ای، آئودی ئی ترون و تسلا مدل 3 برخی از خودروهایی هستند که از شمول مشوق مالی دولت انگلستان برای خرید خودروهای پاک خارج شده‌اند.

تغییر در ارایه مشوق‌های مالی موجب ناراحتی مردم شده است اما دولت اعتقاد دارد با انجام این کار می‌توان برای مدت بیشتری مشوق مالی به خرید خودروهای الکتریکی اختصاص داد، چرا که بودجه در نظر گرفته شده برای این کار آرام‌تر خرج خواهد شد. علاوه برآن محدودیت قیمت نیز موجب می‌شود تا یارانه خرید خودروهای الکتریکی به ثروتمندان تعلق نگیرد.

خودروسازان نیز به این تصمیم دولت انگلستان اعتراض کرده و آن را نا امید کننده خوانده‌اند. مایک هاوز ، رئیس اجرایی انجمن تولیدکنندگان و بازرگانان خودرویی نیز این اقدام را یک تصمیم اشتباه در زمان اشتباه توصیف کرده است و اعتقاد دارد تمایل مشتریان خصوصی و تجاری برای خرید خودروهای الکتریکی تحت تاثیر کاهش مبلغ مشوق‌ها، کاسته خواهد شد.

نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران