موهس سفری کار 1973، عجیب‌ترین خودرویی که تاکنون اسمش را شنیده‌اید!

عکس نویسنده
مرتضی قانع
نویسنده

دهه‌های پس از جنگ جهانی دوم، دوران پرافتخار و پررونق خودروسازی بود که در طی آن شاهد ارایه خودروهای رنگارنگی بودیم. یکی از خودروهای کمتر شناخته شده این دوران، موهس سفری کار Mohs Safarikar ساخت سال 1973 است که برای شکار در آفریقا ساخته شده و امروزه کمتر کسی آن را به خاطر می‌آورد. از این خودرو تنها سه دستگاه ساخته شده که یکی از دستگاه‌های ساخته شده را در تصویر می‌بینید.

موهس سفری کار توسط کارآفرین معروف Bruce Baldwin Mohs ساخته شده که پس از اختراع طرح‌های مبتکرانه‌ای همچون مانع‌های شبرنگ بزرگراه، دستگاه ساخت میلک شیک فوری و روکش جلوگیری از انفجار لامپ تصویر تلویزیون، تصمیم گرفته بود وارد صنعت خودروسازی شود.

سفری کار براساس پلتفرم اینترنشنال Harvester Travelall مدل 1969 ساخته شده و بدنه‌ آن از جنس آلومینیوم و تنگستن است. کف خودرو نیز از جنس پلی اورتان ساخته شده و مطابق فرهنگ طراحی دهه 1970 میلادی، دارای درهای راحت برای سوار شدن و پیاده شده است.

موهس سفری کار 1973

سفری کار از پیشرانه مشترکی با اینترنشنال Harvester Travelall بهره می‌برد که همان موتور هشت سیلندر خورجینی 398 اینچی به همراه کاربراتور چهاردهانه هالی است. استفاده از این قوای فنی موجب شده که مصرف برق خودرو افزایش یابد اما از آن‌جایی‌که خودروهای دهه 1970 برای راحتی طراحی می‌شدند، این مساله چندان مهم نبوده است.

صندلی‌های ردیف جلو سه تایی هستند اما صندلی‌های ردیف عقب روبروی همدیگر قرار گرفته‌اند تا نیروی گریز از مرکز را جبران کنند. کابین راننده مجهز به رادیو AM / FM و سیستم تهویه مطبوع است که البته روی این نمونه اولیه کار نمی‌کند در حال‌که خودرو تنها 60 مایل کار کرده است.

نمونه شماره یک از موهس سفری کار 1973 در حال حاضر به مزایده گذاشته شده و قیمت پیشنهادی برای آن، 33333 دلار اعلام شده است. آگهی مزایده این خودرو تاکنون بیست هزار بازدید داشته و جمعه 26 مارس، مراسم رسمی حراج موهس سفری کار 1973 آغاز خواهد شد.

برچسب ها:
نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران