گیر کردن کشتی حمل بار در کانال سوئز، بالا رفتن قیمت سوخت و تاخیر در تحویل خودروها

عکس نویسنده
مرتضی قانع
نویسنده

انحراف از مسیر و گیر کردن یک کشتی حمل بار عظیم الجثه در کانال سوئز، سر تیتر اخبار جهان طی دو روز گذشته بوده است. بسته شدن مسیر اصلی ارتباط دریای سرخ و دریای مدیترانه اکنون تاثیرات خود را نمایان کرده و قیمت جهانی نفت بر اثر این اتفاق افزایش یافته است.

افزایش قیمت جهانی نفت در کوتاه مدت سبب خواهد شد که قیمت سوخت در برخی نقاط جهان افزایش یابد. کشتی Ever Given از روز سه شنبه کانال سوئز را مسدود کرده است و به نظر نمی‌رسد طی روزهای اخیر خبر مثبتی در این مورد شنیده شود.

براساس گزارش بیزینس اینسایدر، روزانه بیش از 50 کشتی از کانال سوئز عبور می‌کنند که برخی از آن‌ها حامل نفت خام از خاورمیانه به اروپا یا ایالات متحده هستند. تخمین زده می‌شود که روزانه ششصد هزار بشکه نفت از کانال سوئز عبور می‌کند، بنابراین مسدود شدن کانال سوئز تاثیر قابل توجهی بر بازار انرژی جهان خواهد گذاشت. طی دو روز گذشته قیمت نفت برنت 5.6 درصد افزایش داشته است.

کانال سوئز

به نظر می‌رسد وضعیت قیمت بنزین و گازوئیل در ایالات متحده بدتر از اروپا باشد، چرا که بسیاری از پالایشگاه‌ها طی طوفان زمستانی تگزاس به تعطیلی کشیده شدند و اکنون نیز صادرات نفت به ایالات متحده دچار مشکل شده است. بنابراین رانندگان در ایالات متحده بیشتر تحت تاثیر افزایش قیمت بنزین و گازوئیل قرار خواهند گرفت. از زمان مسدود شدن کانال سوئز، قیمت هر بشکه نفت وست تگزاس اینترمدیت با 6 درصد رشد به 61 دلار و 18 سنت رسیده است.

نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران