هواپیمای نظامی جهان با قابلیت پرواز به صورت عمودی، انقلابی در صنعت هوایی

عکس نویسنده
مرتضی قانع
نویسنده

در سال 1989، شرکت آمریکایی بل هلیکوپتر و بوئینگ پرنده‌ای انقلابی به نام v22 آسپری را معرفی کردند، پرنده‌ای که بسیار دیر و در سال 2007 وارد خدمت نظامی شد. این پرنده با قابلیت بلند شدن و برخاستن عمودی و در فواصل کوتاه، به زودی ابزاری محبوب برای سه شاخه ارتش آمریکا شد.

تلیت روتور v22 آسپری (v22 Osprey Tiltrotor) تنها هواپیمای نظامی ترابری در جهان است که قابلیت پرواز به صورت عمودی دارد و اکنون 400 فروند از آن‌ها در خدمت ارتش آمریکا و ژاپن هستند. این پرنده انقلابی در این هفته به یک رکورد مهم دست یافت و آن 600 هزار ساعت پرواز در آسمان بود.

معاون پروژه v22 آسپری در بویینگ و بل با اشاره به این رکورد گفت: V22 سی سال را از ابتدای روند توسعه تاکنون طی کرده تا به این رکورد دست یابد و این رکورد اکنون موفقیت برنامه را نشان می‌دهد.

v22 آسپری یک هواپیمای ترابری چندمنظوره است که برای حمل و نقل افراد مهم و سرشناس، تیم‌های ویژه عملیاتی و هرگونه ادوات نظامی و غیرنظامی مورد استفاده قرار می‌گیرد. موتورهای این پرنده از نوع رولزرویس لیبرتی هستند که هرکدام از آن‌ها 6150 اسب‌بخار قدرت دارد. v22 آسپری می‌تواند محموله‌ای به وزن 27443 کیلوگرم را حمل کند.

حداکثر سرعت v22 آسپری 493 کیلومتر بر ساعت است و این پرنده می‌تواند به ارتفاع 25 هزار پا یا 7620 متر دست یابد. قیمت هر دستگاه از v22 آسپری، حدود 73 میلیون دلار تخمین زده شده است.

برچسب ها:
نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران