خودروی 805 اسب بخاری هیوندای؛ قدرتنمایی با سوخت هیدروژن

عکس نویسنده
مرتضی قانع
نویسنده

صنعت خودرو در حال حرکت به سمت برقی شدن است و با توجه به عرضه خودروهای برقی توسط برندهای مختلف طی چند سال گذشته، همگی از این موضوع باخبر هستیم.

اما یک نوع سوخت جایگزین و بدون آلودگی دیگر که خیلی مورد توجه قرار نگرفته است، سوخت هیدروژنی یا سلول‌ سوختی است. البته در سال ۲۰۲۰، با وجود افزایش محبوبیت خودروهای برقی، فروش خودروهای سلول سوختی هیدروژنی در آمریکا کاهش پیدا کرد.

تویوتا یکی از خودروسازان بزرگی است که از سلول‌های سوختی هیدروژنی برای تأمین قدرت موتورهای برقی استفاده کرده است. هیوندای نیز از سال ۲۰۰۱ با هیوندای سانتافه Fe FCEV این کار را آغاز کرده است.

فورز

برای تحکیم جایگاه هیوندای در بخش خودروهای هیدروژنی، این خودروساز با تیم مسابقه‌ای هیدروژنی فورز Forze همکاری می‌کند. فورز شامل گروهی از دانشجویان است که خودروهای مسابقه‌ای هیدروژنی را طراحی کرده و می‌سازند و با آن‌ها در رقابت‌های مختلف شرکت می‌کنند تا حمل و نقل با خودروهای سلول سوختی را تبلیغ کنند. نتیجه این تلاش‌ها فورز IX است که تولید آن در سال ۲۰۲۲ تکمیل خواهد شد.

انتظار می‌رود فورز IX با وزن ۱۵۰۰ کیلوگرم سریع‌ترین خودروی مسابقه‌ای برقی سلول سوختی جهان باشد که سرعت نهایی آن ۳۰۰ کیلومتر در ساعت است. دو سیستم سلول سوختی این خودرو حداکثر قدرت ۸۰۵ اسب بخار را تولید می‌کنند که به هر چهار چرخ منتقل می‌شود.

همکاری هیوندای و فورز به دانشجویان اجازه می‌دهد تا برای مسائل تخصصی، تجربیات و پشتیبانی با مهندسان مرکز فنی هیوندای موتور اروپا در روسلزهایم آلمان مشورت کنند. با توجه به چندین دهه تجربه هیوندای در زمینه سلول‌های سوختی هیدروژنی، این خودروساز می‌تواند نقش مهمی در ساخت این خودروی مسابقه‌ای هیدروژنی داشته باشد.

برچسب ها:
نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران