خودروسازها اجازه فروش خودرو را ندارند! قوانین عجیب فروش خودرو در آمریکا توسط نمایندگی‌ها

عکس نویسنده
مرتضی قانع
نویسنده

انجمن نمایندگی‌های فروش خودروی ایلینویز Illinois و انجمن تجارت خودروی شیکاگو از ریویان Rivian و لوسید Lucid به دلیل فروش مستقیم محصولات خود به مشتریان شکایت می‌کنند. ریویان و لوسید قصد دارند نمایشگاه‌های خودرو را در شیکاگو و اوک بروک، ایلینوی افتتاح کنند. ریویان می‌خواهد تحویل پیکاپ R1T را در ماه ژوئن آغاز کند و لوسید تحویل سدان ایر Air را تا پایان سال آغاز خواهد کرد.

شکایت‌های این‌چنینی جدید نیستند. از زمان آغاز به کار تسلا، نمایندگی‌های فروش خودرو از مدل فروش مستقیم این شرکت به مشتریان شکایت کرده‌اند. آن‌ها می‌خواهند مدل سنتی فروش از طریق نمایندگی‌های مستقل را حفظ کنند.

گروه‌های فروشنده خودرو بر این باورند که فروش مستقیم خودروها روی ۷۰۰ نمایندگی فروش که ۲۳۰۰ فرنچایز با ۴۲ هزار کارگر در ایلینوی را اداره می‌کنند تأثیر منفی زیادی خواهد گذاشت.

این یکی از دلایلی است که خودروهای تسلا در ایالت‌های خاصی به فروش نمی‌رسند، چون فروش مستقیم خودرو به مشتریان در برخی از ایالت‌ها غیرقانونی است. این ایالت‌ها هنوز از شیوه قدیمی فروش خودروها که مشتریان غیرآگاه را طعمه قرار می‌دهند حمایت می‌کنند.

ریویان

نحوه فعالیت نمایندگی‌ها از آغاز به کار آن‌ها در دهه‌ها پیش تاکنون تغییرات زیادی نداشته است. روش فروش نمایندگی‌ها تکامل چندانی پیدا نکرده و در بسیاری از موارد نسبتاً غیراخلاقی است. در اکثر نمایندگی‌هایی که به روش سنتی کار می‌کنند، کسب درآمد اولویت اصلی است.

مهمتر اینکه اکثر مشتریان از شیوه سنتی فروش خودرو رضایت ندارند، چون به سختی می‌توان به نمایندگی‌ها اعتماد کرد و خرید خودرو با این روش خیلی طول می‌کشد. اما مشتریان مجبور به پیروی از این مدل فروش قدیمی هستند و چاره‌ای ندارند. فروش مستقیم به مشتریان نسبت به گذشته محبوبیت بیشتری پیدا کرده و در نهایت جایگزین روش سنتی می‌شود. طی چند سال آینده، روش سنتی فروش خودروها همراه با خودروهای احتراقی به فراموشی سپرده خواهد شد.

برچسب ها:
نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران