نگاهی به رنو ۵ توربو؛ نسخه بسیار خاص 50 هزار دلاری که تنها 200 دستگاه از آن ساخته شد

عکس نویسنده
مرتضی قانع
نویسنده

رنو ۵ توربو حتی در نسخه استاندارد، یک سوپرمینی جذاب است. چون یک خودروی شهری با موتوری که به جای صندلی‌های عقبش قرار گرفته قطعا استاندارد نیست. اما این نسخه خاص با موتور 13B چرخشی شما را بیش از نسخه استاندارد شگفت‌زده می‌کند.

ابتدا کسانی که با رنو ۵ آشنایی ندارند را با این مدل جذاب آشنا می‌کنیم. رنو ۵ دیفرانسیل جلو در سال ۱۹۷۲ وارد اروپا شد و سپس در سال ۱۹۷۶ نسخه هات‌هچ دیفرانسیل جلوی آلپاین/گوردینی عرضه شد.

اما در اواخر دهه ۱۹۷۰ رنو تصمیم گرفت که یک خودروی مسابقه‌ای قدرتمند را جایگزین آلپاین A110 کند. اما به جای اینکه رنو ساخت این مدل را از صفر شروع کند، این کار را با سوپرمینی ۵ آغاز کرد.

اولین نسخه از این خودروها با نام ۵ توربو، دارای موتور ۱۳۹۷ سی‌سی چهار سیلندر توربوشارژشده با توان ۱۵۸ اسب بخار، قطعات آلومینیومی سبک وزن و یک فضای داخلی خاص با طراحی فرمان نامتقارن بود.

رنو ۵ توربو

مدل‌های توربو ۲ که پس از آن عرضه شدند از قطعات استوک رنو ۵ استفاده می‌کردند و ظاهر غیرجذاب‌تری داشتند، اما از همان پیشرانه بهره می‌بردند. البته به جز ۲۰۰ خودروی همگام‌سازی ‌شده در اواسط دهه ۸۰ که در تصاویر می‌بینید. این نسخه‌ها دارای موتور ۱۴۳۰ سی‌سی بزرگتری بودند تا رنو بتواند در مسابقات رالی گروه B از آن‌ها استفاده کند.

اما این موتور خاص رنو دیگر وجود ندارد و جای خود را به موتور 13B چرخشی مزدا داده است. این خودرو وقتی کاملا نو بوده وارد کالیفرنیا شده است. 13B دارای یک توربوشارژر توربونتیک، واحد کنترل موتور لایف ریسینگ و کنترلر بوست قابل تنظیم است و قدرتش از طریق جعبه دنده پنج سرعته رنو به چرخ‌های عقب منتقل می‌شود.

فعلا آخرین پیشنهاد برای این مدل ۵۰ هزار دلار است و فقط دو روز تا پایان حراج باقی مانده است.

برچسب ها:
نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران