فرعون‌های مومیایی مصر را چگونه جابجا می‌کنند؟ کامیون های مخصوص مومیایی‌ها را ببینید

عکس نویسنده
مرتضی قانع
نویسنده

مصری‌ها در آخر هفته گذشته شاهد یک منظره تاریخی و فرهنگی جذاب بودند. ۲۲ مومیایی سلطنتی مصر - ۱۸ پادشاه و ۴ ملکه - از موزه مصر در میدان تحریر قاهره به موزه ملی تمدن مصر در فسطاط منتقل شدند. این مسیر ۵ کیلومتری به افتخار فرعون‌های باستانی مصر با چراغ‌ها و تزئینات مختلفی پوشانده شده بود.

اما این مومیایی‌های سلطنتی با نعش‌کش جابجا نشدند؛ برای این کار از کامیونهای خاصی استفاده شد که با ظاهری یادآور مصر باستان تزئین شده بودند. در این کامیون‌ها از کمک فنرهای ویژه‌ای استفاده شده بود تا بقایای فراعنه را به آرامی جابجا کنند.

در داخل کامیون‌ها، بقایای فراعنه در جعبه‌های ویژه پر از نیتروژن حمل می‌شدند تا عناصر طبیعی خارجی آسیبی به آن‌ها نزنند. جاده‌های این مسیر طولانی نیز خالی شدند، در حالی که این کامیون‌ها توسط یک کاروان موتوری احاطه شده بودند و در جلوی آن‌ها ارابه‌هایی شبیه ارابه‌های جنگی باستانی حرکت می‌کردند.

جابجایی فرعون‌ها

روسای آژانس فرهنگی سازمان ملل متحد یونسکو و سازمان جهانی گردشگری و همچنین چهره‌های مهم دولتی مانند عبدالفتاح سیسی رئیس جمهور مصر در این مراسم حضور داشتند. به افتخار ورود مومیایی‌های سلطنتی به موزه جدید، یک احترام نظامی ۲۱-تفنگی توسط توپ‌های جنگی انجام شد.

یکی از محبوب‌ترین فرعون‌هایی که در طول این مراسم جابجا می‌شد، پادشاه رامسس دوم بود که به مدت ۶۷ سال بر مصر حکومت کرد و اولین پیمان صلح را امضا کرد. قدیمی‌ترین فرعون مومیایی شده، تائو دوم آخرین پادشاه دودمان هفدهم بود که در قرن ۱۶ پیش از میلاد سلطنت می‌کرد.

اگرچه هدف از این مراسم انتقال فرعون‌ها به موزه‌ای متمدن‌تر بود، مقامات مصری امیدوارند که این مراسم باعث رونق گردشگری در این کشور شود که در سال‌های گذشته به دلیل آشفتگی‌های سیاسی و بیماری همه‌گیر مختل شده بود.

برچسب ها:
نظرات
 
 
 
Aryan 1400/1/17
اوناچقدربه مومیایی اجدادشون احترام میزارن مابامومیایی رضاشاه چه کردیم🙁

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران