برد 1000 کیلومتر برای تازه وارد چینی؛ محصول مشترک علی بابا و سایک

عکس نویسنده
مرتضی قانع
نویسنده

روند رو به رشد تولید و عرضه خودروهای الکتریکی به خصوص در چین پر شتاب بوده است. برندی چینی به نام ژیجی اخیرا از سدان الکتریکی جدیدی پر برداشته که ادعا می‌کند بردی برابر با 1000 کیلومتر دارد. سدان الکتریکی ژیجی در نمایشگاه خودرو شانگهای رونمایی خواهد شد.

سبک کلی طراحی سدان الکتریکی ژیجی مشابه به دیگر خودروهای الکتریکی است که این روزها در بازار مشاهده می‌شود. جلوپنجره بدون ورودی هوا، چراغ‌های LED با ظاهر تهاجمی و چراغ‌های یک تکه عقب بخشی از المان‌های ظاهری سدان الکتریکی ژیجی هستند.

در فضای داخلی ژیجی شاهد استفاده افراطی از صفحه نمایش LCD هستیم. یک صفحه نمایش بزرگ افقی کل داشبورد را در بر گرفته که سه قسمت دارد و هر قسمت برای نمایش اطلاعات خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به جای کلیدهای کنترلی خودرو و سیستم آب و هوا نیز یک صفحه نمایش عمودی قرار گرفته که تنظیمات مختلف خودرو از طریق آن در دسترس خواهند بود.

سدان برقی ژیجی مجهز به 15 دوربین و 12 سنسور اولتراسونیک است و از سیستم NVIDIA Orin X پشتیبانی می‌کند. به همین دلیل شرکت ژیجی ادعا می‌کند که اتومبیل تولید شده توسط آن‌ها به حد بالایی از رانندگی خودمختار دست خواهد یافت.

سدان الکتریکی ژیجی

سدان الکتریکی ژیجی به سه موتور الکتریکی مجهز است که دو موتور در جلو و یک موتور در عقب قرار دارند. حداکثر قدرت این موتورها 400 کیلووات یا 536 اسب‌بخار و حداکثر گشتاور آن‌ها 700 نیوتن‌متر خواهد بود ژیجی ادعا می‌کند که شتاب صفر تا صد سدان الکتریکی آن‌ها 3.9 ثانیه خواهد بود.

سدان الکتریکی ژیجی در دو مدل به بازار عرضه می‌شود که نسخه اول به پکیج باتری با ظرفیت 93 کیلووات ساعت و نسخه دوم به پکیج باتری با ظرفیت 115 کیلووات ساعت مجهز است. ژیجی با شرکت CATL همکاری می‌کند تا نوع جدیدی از باتری لیتیوم سیلیکون را به تولید برساند که به این خودرو اجازه دستیابی به برد 1000 کیلومتری را خواهد داد.

شرکت ژیجی یک خودروسازی متشکل از سرمایه‌گذاری مشترک سه برند سایک، علی بابا و Zhangjiang Hi-Tech است که سال گذشته تاسیس شد. جزئیات بیشتر این خودرو در نمایشگاه خودرو شانگهای 2021 منتشر خواهند شد.

نظرات
 
 
 
گیلانی 1400/1/21
عجب رخی داره. خیلی زیبا طراحی شده

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران