مپنا نخستین اتوبوس برقی ایرانی را در اردیبهشت ماه رونمایی می‌کند

گروه صنعتی مپنا طی چند ماه اخیر در حوزه معرفی خودروهای الکتریکی فعال بوده و محصولات برقی مختلفی را در این مدت معرفی کرده است. این گروه پس از رونمایی نخستین پیکاپ الکتریکی داخلی، تصمیم دارد تا در اردیبهشت ماه امسال نخستین اتوبوس تمام برقی ایرانی را معرفی کند. مراسم رونمایی از نخستین اتوبوس برقی ایرانی در شهر مشهد انجام خواهد شد.

مطابق اعلام مپنا، فرآیند ساخت اتوبوس برقی داخلی با همکاری یکی از شرکت‌های خودروسازی داخلی انجام شده است. این امیدواری وجود دارد که قیمت تمام شده این اتوبوس برقی به گونه‌ای باشد که اکثر شهرداری‌ها به خصوص در شهرهای بزرگ بتوانند از این خودرو عمومی پاک در ناوگان اتوبوس‌رانی خود بهره ببرند.

مطابق اعلام گروه مپنا، آن‌ها تمایلی ندارند به حوزه خودروسازی ورود پیدا کنند و سعی دارند تا فناوری ساخت خودروهای برقی را به شرکت‌های خودروساز داخلی بفروشند. مهم‌ترین مشکل توسعه خودروهای برقی در این مرحله بروز پیدا می‌کند، چرا که کمتر خودروسازی در شرایط انحصاری و کاملا بسته ایران حاضر می‌شود برای خرید فناوری ساخت خودروهای الکتریکی هزینه کند.

یکی دیگر از مسائل مربوط به توسعه خودروهای الکتریکی در ایران، نبود زیرساخت مناسب برای شارژ باتری خودروهای الکتریکی است. با وجود ادعای علی آبادی، مدیر عامل گروه مپنا در مورد ظرفیت کافی شبکه برق کشور برای تامین توان مورد نیاز جایگاه‌های شارژ، اما هیچ خودروسازی تا بحال از این ظرفیت استفاده نکرده و فعلاً خودروی برقی جدیدی در بازار ایران نداشته ایم. به نظر می رسد حال که مپنا آماده نصب جایگاه های شارژ در سطح کشور است، خودروسازان داخلی نیز اقدام به عرضه خودروهای تمام برقی کنند.

نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران