جیلی از خودروی تمام برقی جدیدی به نام Zeekr 001 با شتاب 3.8 ثانیه‌ای رونمایی کرد

عکس نویسنده
مرتضی قانع
نویسنده

زیرشاخه الکتریکی جیلی موسوم به زیکر Zeekr، مدتی پیش از مدلی مفهومی به نام کانسپت صفر رونمایی کرد که اولین خودرو تمام الکتریکی این برند بود. حال جیلی از نسخه تولید انبوه این مدل مفهومی با نام Zeekr 001 رونمایی کرده است که نخستین خودرو واقعی برقی جیلی محسوب می‌شود.

جیلی پیش‌بینی می‌کند تحویل نسخه‌های تولید شده از Zeekr 001 در سال 2022 صورت بگیرد. جیلی Zeekr 001 براساس پلتفرم جدید این شرکت یعنی SEA ساخته شده و به دو موتور الکتریکی با توان 400 کیلووات مجهز است که هرکدام از موتورها روی یک محور خودرو قرار دارند.

مطابق ادعای جیلی، Zeekr 001 می‌تواند به سرعت 200 کیلومتربرساعت دست یابد و شتاب صفر تا صد آن نیز 3.8 ثانیه خواهد بود. حجم فضای بار جیلی Zeekr 001 بسیار قابل توجه است و در صورتی که صندلی‌های ردیف عقب را بخوابانید، به فضایی با حجم 2144 لیتر دسترسی خواهید داشت.

سیستم تعلیق جیلی Zeekr 001 منحصر به فرد است و می‌تواند ارتفاع خودرو را مابین 11.7 تا 20.5 ثانیه تنظیم کند. جیلی Zeekr 001 به سیستم تشخیص چهره و درهای اتوماتیک مجهز است. پیش‌بینی می‌شود جیلی Zeekr 001 در سال چهار تا شش بار بروزرسانی‌های بی‌سیم دریافت کند.

Zeekr 001

پکیج باتری‌های در نظر گرفته برای جیلی Zeekr 001 حدود 86 کیلووات ساعت ظرفیت دارد هرچند مشتری می‌تواند پکیج بزرگتر 100 کیلووات ساعتی را نیز برای این خودرو سفارش دهد. برد خودروهای برقی چینی براساس چرخه NEDC‌ اندازه گیری می‌شود ولی این عدد در مورد جیلی Zeekr 001 اعلام نشده است.

این خودرو 4.97 متر طول، 1.99 متر عرض و 1.56 متر ارتفاع دارد و از نظر ظاهری بیشتر به یک کراس‌اوور کوپه شباهت دارد. انتظار می‌رود بسیاری از خودروهای برند زیرمجموعه جیلی یعنی لینک اند کو در آینده شبیه به این خودرو باشند. خودروهای برقی جیلی نیز با مارک اختصاصی Zeekr برای بازار داخلی چین در نظر گرفته شده‌اند تا رقیب محکمی برای خودروهای تسلا محسوب شوند.

نظرات
 
 
 
محمد 1400/1/31
کپی پورشه پانامراست

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران