شاسی بلند تویوتا bZ4X معرفی شد؛ فراتر از صفر

عکس نویسنده
مرتضی قانع
نویسنده

کانسپت برقی تویوتا bZ4X به عنوان پیش‌نمایشی از ورود این برند ژاپنی به بازار کراس‌اوورهای برقی رونمایی شد. این شرکت قصد دارد ساخت نسخه تولیدی را در اواسط سال ۲۰۲۲ در ژاپن و چین آغاز کند. این خودروساز هنوز جزئیاتی درباره این خودرو برای بازار ایالات متحده اعلام نکرده و گفته به زودی اطلاعاتی در این زمینه منتشر خواهد کرد.

bZ4X یک جلوپنجره شش ضلعی کوچک و دریچه‌های هوای عمودی در گوشه‌های نمای جلویی دارد، اما به غیر از آن‌ها هیچ دهانه‌ای در جلوی خودرو دیده نمی‌شود. چراغ‌های جلو هر کدام دارای چهار عنصر LED و نواری از چراغ‌های روز هستند.

از نمای نیمرخ، bZ4X شکل پیچیده‌ای دارد که شامل یک برآمدگی است که در امتداد خط شانه ادامه دارد و یک چینخوردگی در بخش پایینی درب که در قسمت گلگیرهای عقب به سمت بالا می‌رود.

در پشت bZ4X هم شاهد یک نوار عریض برای چراغ‌های عقب هستیم. LEDهای افقی ظاهری آینده‌نگرانه به چراغ‌های عقب داده‌اند.

در کابین، پشت فرمان یک خوشه ابزار دیجیتالی قرار گرفته است. طراحی این بخش به شکلی انجام شده تا از بازتاب مستقیم نور به صفحه نمایش جلوگیری شود. یک نمایشگر سرگرمی رسانه‌ای بزرگ در بالای کنسول مرکزی قرار دارد و دکمه‌های کنترل سیستم تهویه در زیر آن هستند. کنسول مرکزی یک دستگیره برای کنترل حالت‌های رانندگی، دکمه‌هایی برای تغییر سیستم‌های کمک راننده و یک صفحه لمسی برای کنترل سیستم سرگرمی رسانه‌ای دارد.

تویوتا bZ4X

تویوتا هنوز جزئیاتی درباره پیشرانه اعلام نکرده، به جز اینکه bZ4X تمام چرخ محرک است. این مدل حاصل توسعه مشترک با سوبارو است و روی پلتفرم e-TNGA مخصوص خودروهای برقی ساخته می‌شود.

لقب "bZ" مخفف "فراتر از صفر" است و نشانگر تعهد تویوتا برای عرضه یک خانواده از خودروهای برقی در آینده است. این شرکت پیش از این برای ثبت علائم تجاری bZ1X تا bZ5X اقدام کرده و حتی همین نام‌ها را بدون X ثبت کرده است که نشان می‌دهد همه آن‌ها تمام چرخ محرک نخواهند بود.

تویوتا قصد دارد تا سال ۲۰۲۵ هفت مدل از خانواده bZ را در سراسر جهان عرضه کند و در مجموع ۱۵ خودروی برقی از این خانواده تولید خواهد کرد. این خودروساز همچنین قصد دارد تا همان زمان حدود ۷۰ خودروی برقی یا هیبریدی عرضه کند. حتی یک پیکاپ برقی هم در راه است.

برچسب ها:
نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران