تولید هر خودرو 1715 یورو ارزبری دارد؛ تنها ۳۳ درصد خودکفایی در صنعت خودرو است

عکس نویسنده
فائزه تیموری
نویسنده

عادل پیرمحمدی، مدیر عامل ساپکو، اعلام کرد که گروه صنعتی ایران خودرو در سال «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها»، ۱۲۵ پروژه داخلی‌سازی قطعات با فناوری بالا را در دستور کار قرار داده که با تحقق آن، سالانه ۱۳۳ میلیون یورو کاهش ارزبری محقق خواهد شد.

پیرمحمدی در دومین جلسه ستاد ساخت داخل گروه صنعتی ایران خودرو در سال ۱۴۰۰ که با حضور انجمن‌های قطعه‌سازی تشکیل شد، تصریح کرد که ۷۶ میلیون یورو کاهش ارزبری ناشی از داخلی‌سازی در حوزه قطعات ارزبر، ۲۶ میلیون یورو مربوط به خودکفایی مواد اولیه، ۲۴ میلیون یورو در حوزه بهینه سازی و هفت میلیون یورو نیز برای داخلی سازی قالب و ابزار خواهد بود.

او تاکید کرد که برای اجرای پروژه داخلی‌سازی قطعات در سال جاری به ۸۴۹ میلیارد تومان و ۱۳ میلیون یورو سرمایه‌گذاری نیاز است.

پیرمحمدی افزود براساس تاکیدات مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو، به منظور تداوم نهضت داخلی‌سازی قطعات، این خودروساز در نظر دارد بخشی از فروش اموال و دارایی‌های غیر مولد خود را در سال جاری به این امر مهم اختصاص دهد.

مدیرعامل ساپکو یادآور شد که بخشی از سرمایه مورد نیاز برای اجرای داخلی‌سازی قطعات از طریق آورده نقدی و سرمایه‌گذاری توسط سازندگان و اختصاص بخشی از مطالبات سازندگان برای ساخت داخل تامین خواهد شد، و مابقی از منابع و تسهیلات بانکی فراهم می‌شود.

پیرمحمدی، اجرای مشوق‌ها را برای شتاب‌دهی به فرآیند تعمیق و اجرای پروژه‌های ساخت داخل و تحقق جهش تولید الزامی دانست و اذعان کرد عقد قرارداد با سازندگان به قیمت هزینه تمام‌شده قطعه و یا براساس فوب خلیج فارس و پرداخت مبلغ قطعه تحویلی به صورت ماهیانه، از جمله مشوق‌های درنظر گرفته شده برای شتاب‌دهی به ساخت داخل قطعات است.

مدیرعامل ساپکو، در زمینه پشتیبانی‌های فنی وکیفی از سازندگان برای داخلی‌سازی قطعات، اظهار کرد که تسهیل و تسریع در تست قطعات و اجرای فرآیند کیفی و فراهم کردن زمینه تعامل بیش‌تر قطعه‌سازان با شرکت‌های دانش‌بنیان برای حل مسائل فنی از مهم‌ترین موارد پشتیبانی از سازندگان داخلی است.

وی متوسط ارزبری هر دستگاه خودرو را ۱۷۱۵ یورو عنوان کرد و گفت حدود ۶۷ درصد از این میزان ارزبری مربوط به تولیدکنندگان مواد اولیه و قطعات الکترونیکی بوده و تنها ۳۳ درصد خودکفایی مربوط به صنعت خودرو و قطعه سازی است که پیگیری و اقدام سایر صنایع نظیر پتروشیمی‌ها، صنایع فولاد و الکترونیک را می‌طلبد.

گفتنی است در جلسه ستاد ساخت داخل ایران خودرو، چالش‌های موجود در زمینه تداوم نهضت داخلی‌سازی قطعات و راهکارهای عبور از آن مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

برچسب ها:
نظرات
 
 
 
علی 1400/2/1
ارزبری خودرو اگر صفر یورو هم بشود باز هم مردانی از سرزمین پارس به راهکاری برای افزایش قیمت دست خواهند یافت. 😂

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران