معایب استفاده از شیشه شوی تقلبی و ارزان‌قیمت

عکس نویسنده
مرتضی قانع
نویسنده

افزایش قیمت قطعات و لوازم جانبی خودرو طی دو سال اخیر سبب شده تا بازار قطعات یدکی تقلبی و ارزان‌قیمت از همیشه داغ‌تر شود. مالکان خودروها نیز که با هزینه‌های فزاینده دست به گریبان هستند، از روی ناچاری نسبت به خرید برخی قطعات و لوازم ارزان‌قیمت یا تقلبی اقدام می‌کنند. عملی که در کوتاه مدت و بلند مدت خطراتی جدی را متوجه خودرو و مالک آن خواهد کرد و علاوه برآن هزینه‌های نگهداری خودرو را نیز افزایش خواهد داد.

آنطورکه ایساکو، شرکت تهیه و توزیع قطعات و لوازم یدکی ایران خودرو می گوید، یکی از مهم‌ترین لوازم مصرفی خودرو که هر راننده‌ای همواره به آن نیاز دارد، مایع شیشه شوی است. مایع شیشه شوی در فصول مختلف بایستی مورد استفاده قرار گیرد و درصد مخلوط آن با آب با توجه به دمای هوا متفاوت است. یکی از مواد اصلی تشکیل دهنده شیشه شوی اتانول یا اتیل الکل است که نقش مهمی را در قدرت پاک‌کنندگی شیشه شوی ایفا می‌کند. اتانول علاوه بر شیشه شوی، در محلول‌های ضدعفونی کننده نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

با این وجود در تولید شیشه شوی تقلبی از نوع ارزان‌تر الکل یعنی متانول استفاده می‌شود. استفاده از متانول سبب می‌شود تا هزینه کلی تولید شیشه شوی کاهش یابد اما متانول به تدریج تیغه‌های برف پاک کن خودرو را نابود می‌کند و باعث خرده شدن قسمت‌های پلاستیکی می‌شود. علاوه برآن استفاده از متانول سبب می‌شود تا رنگ خودرو براثر پاشش متانول آسیب ببیند. با توجه به قیمت نسبتا بالای تیغه‌های برف پاک کن و هزینه گزاف تعمیر رنگ خودرو، استفاده از شیشه شوی تقلبی و پرداخت چند هزار تومان کمتر، ارزش چنین هزینه گزافی را ندارد.

با این حال معایب استفاده از مایع شیشه شوی تقلبی به این خسارات محدود نمی‌شوند. متانول در تماس با پوست ایجاد آسیب می‌کند که ممکن است برای رفع آن به هزینه‌های پزشکی قابل توجهی نیاز داشته باشید. علاوه برآن پاشش متانول برای طولانی مدت به سطح شیشه، موجب کدر شدن سطح شیشه می‌شود و دید راننده را در طول شب تحت تاثیر منفی قرار می‌دهد. در نهایت مایع شیشه شوی تقلبی تحمل مقاومت در برابر دماهای پایین را ندارد و در صورتی که خودرو در منطقه‌ای با دمای زیر صفر قرار بگیرد، این مایع یخ خواهد زد و قادر به تمیز کردن شیشه اتومبیل خود نخواهد بود. کاملا بدیهی است که هزینه استفاده از یک شیشه شوی مطمئن و اصلی، بسیار کمتر از مبلغ مورد نیاز برای کنار آمدن با چنین مشکلاتی است.

نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران