فرانسه گزارش وجود پلیس توسط برنامه Waze را ممنوع کرد

عکس نویسنده
مرتضی قانع
نویسنده

امروزه ویز Waze به یکی از برنامه‌های ضروری برای رانندگان تبدیل شده است. این برنامه نه تنها برای رسیدن سریع‌تر به یک مقصد خاص استفاده می‌شود، بلکه اطلاعاتی درباره شرایط جاده از جمله میزان ترافیک، اشیاء در جاده و دوربین‌های کنترل سرعت پلیس را در اختیار رانندگان قرار می‌دهد.

اما گزارش بازرسی‌های پلیس در جاده‌ها توجه مقامات فرانسوی را به خود جلب کرده است، که اکنون قصد دارند قانون جدیدی را وضع کنند که وقتی بازرسی‌های خاصی انجام می‌شود استفاده از این ویژگی موقتاً ممنوع شود.

در قانون جدید آمده است که مقامات محلی می‌توانند حین بازرسی‌های مرتبط با تروریسم، آدم ربایی، یا عملیات مربوط به الکل و مواد مخدر، برنامه‌هایی مانند ویز Waze و کایوتی را از نمایش محل حضور نیروهای پلیس منع کنند.

این قانون که قرار است اجرای آن از ماه نوامبر سال جاری آغاز شود، از فرار مجرمان از دست پلیس جلوگیری می‌کند. زیوکا پارک نماینده مجلس گفته است مهاجمان شارلی ابدو موفق شدند با نظارت دائم بر محل حضور ایست‌های بازرسی در ویز از دست نیروهای پلیس فرار کنند.

هشدار وجود پلیس در Waze

اما سازمان‌های فرانسوی بر این باورند که این اولین گام در جهت منع انتشار گزارش‌های پلیس در برنامه‌هایی مانند ویز Waze بدون در نظر گرفتن دلیل آن است. تاکنون ۳۲۶ هزار نفر از یک دادخواست آنلاین که خواستار دست کشیدن مقامات از این پیشنهاد شده است حمایت کرده‌اند.

مقامات فرانسوی هشدار می دهند که اگر توسعه‌دهندگان برنامه‌ها از این قانون پیروی نکنند تا ۳۰ هزار یورو جریمه خواهند شد و جای تعجب نیست که ویز اعلام کرده به قانون احترام خواهد گذاشت و تغییرات لازم را در این برنامه ایجاد خواهد کرد.

این شرکت در بیانیه‌ای گفته است:

هدف ما این است که کاربران را به امن‌ترین و سریع‌ترین شکل ممکن به مقصدشان هدایت کنیم. ما از قانون جدید آگاه هستیم و اقدامات لازم را برای اعمال آن انجام خواهیم داد.

در قانون جدید آمده است که اگر بازرسی پلیس مربوط به مواد مخدر و الکل باشد ویز و بقیه برنامه‌ها اجازه ندارند تا ۲ ساعت ایست‌ّهای بازرسی را نشان دهند. در زمینه بازرسی درباره دیگر اعمال مجرمانه این محدودیت زمانی به ۱۲ ساعت افزایش پیدا می‌کند.

نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران