هیوندای کونا نسخه N معرفی شد؛ خط و نشان 5.5 ثانیه ای برای فورد پوما ST

عکس نویسنده
مرتضی قانع
نویسنده

سرانجام هیوندای کونا N رونمایی شد و به عنوان پنجمین مدل بخش پرفورمنس این شرکت به i20 N و i30 N پیوست. قیمت‌گذاری محلی هنوز اعلام‌ نشده است، اما قرار است سفارش این مدل از تابستان و تحویل آن از چند ماه آینده آغاز شود.

قدرت کونا N جدید توسط همان موتور ۲ لیتری چهار سیلندر توربوشارژ شده مشابه i30 N تأمین می‌شود که توان ۲۷۶ اسب بخار و گشتاور 391 نیوتن متر تولید می‌کند. قدرت از طریق جعبه‌دنده هشت سرعته دو کلاچه جدید هیوندای به چرخ‌های جلو منتقل می‌شود و دیگر خبری از سیستم تمام چرخ محرک آپشنال کونا نیست.

جعبه‌دنده دستی در زمان عرضه در دسترس نخواهد بود، که هیوندای دلیل این تصمیم را بازخوردهای مثبت مشتریان درباره جعبه‌دنده خودکار و عملکرد بهتر آن اعلام کرده است.

با وجود قدرت یکسان با i30 N، شتاب ۰ تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعت ۵.۵ ثانیه‌ای کونا N ۰.۴ ثانیه سریع‌تر و سرعت نهایی آن با ۲۴۰ کیلومتر در ساعت تقریبا ۱۰ کیلومتر در ساعت کندتر از i30 N است. این باعث می‌شود کونا N بین فورد پوما ST و فولکس‌واگن T-Roc R قرار بگیرد، از این نظر که شتاب ۰ تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعت فورد ۶.۷ ثانیه و شتاب ۰ تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعت فولکس‌واگن تمام چرخ محرک ۴.۸ ثانیه است.

هیوندای کونا N

زیر قوس‌های چرخ تغییراتی شبیه i30 N صورت گرفته است، با کمک فنرهای فعال که برای تناسب با مرکز ثقل بالاتر و وزن بیشتر کونا دوباره کالیبره شد‌ه‌اند. کونا N همچنین ساختار محکم‌تری از کونا استاندارد دارد که منجر به افزایش پایداری در سرعت بالا و کاهش غلت بدنه می‌شود.

در طراحی این مدل از کونا N-Line الهام گرفته شده، بنابراین نمای جلو و عقب دوباره طراحی شده‌ و دارای ورودی‌های هوای تهاجمی‌تری است که به سیستم خنک‌کننده کمک می‌کنند. نکات جدید در طراحی کونا N، دیفیوزر عقب که دو لوله اگزوز درون آن قرار دارند، یک اسپویلر دوقلو در عقب، چراغ ترمز مثلثی در عقب و یک اسپلیتر بزرگ در جلو هستند.

این مدل همچنین دارای چرخ‌های آلومینیومی ۱۹ اینچی مانند i30 N جدید است. کونا N با رنگ جدید آبی سونیک هم قابل سفارش است، در حالی که آبی پرفورمنس و یک رنگ مخصوص نسخه N دیگر هم در دسترس هستند.

در کابین شاهد داشبورد دیجیتالی و نمایشگر سرگرمی رسانه‌ای ۱۰.۲۵ اینچی مشابه نسخه‌های مجهز کونا استاندارد هستیم، اما تغییرات کمی مخصوص نسخه N هم دیده می‌شوند. این تغییرات شامل دوخت آبی در سراسر کابین و چرم آلکانتارا روی صندلی‌های اسپرت N هستند. هیوندای همچنین فرمان N سفارشی خودش را روی این مدل قرار داده، که دارای کلیدهای قابل تنظیم برای حالت‌های رانندگی مختلف کونا N است، از جمله حالت N grin shift که ۱۰ اسب بخار بیشتر را به مدت ۲۰ ثانیه در اختیار راننده قرار می‌دهد.

نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران