توسعه ارتباط تیم‌های روباتی برای استفاده در ارتش ها + فیلم

عکس نویسنده
مرتضی قانع
نویسنده

یک میدان نبرد که در آن هواپیماهای بدون سرنشین و ربات‌ها مبارزان اصلی هستند فقط مخصوص فیلم‌ها نیست، بلکه نمایش دقیقی از درگیری‌های نظامی در آینده است. ارتش آمریکا نه تنها در حال توسعه ربات‌ها برای اجرای عملیات مختلف‌ در آينده است، بلکه روی تیم‌های رباتی و نحوه همکاری مؤثر آن‌ها با یکدیگر کار می‌کند.

گویا ربات‌های نظامی در حال حاضر ارتباطات خوبی با یکدیگر دارند، البته اگر بتوانند آزادانه با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. اما اگر نتوانند مستقیماً با هم ارتباط داشته باشند، مثلاً اگر سیگنال‌های رادیویی تحت‌تأثیر مختل‌کننده امواج قرار بگیرند یا ربات‌ها بخواهند یک مأموریت مخفی انجام دهند، برقراری ارتباط بین آن‌ها به یک مشکل بزرگ تبدیل می‌شود.

این همان چیزی است که دکتر بردلی ووزلی پژوهشگر ارتش آمریکا در زمان پیوستن به فرماندهی توسعه توانایی‌های نظامی ارتش آمریکا، آزمایشگاه تحقیقاتی ارتش و دانشگاه نبراسکا در ذهن داشته است، اینکه تلاش کند راه‌حلی برای ارتباط غیرمستقیم بین ربات‌های یک تیم پیدا کند.

در طی یک مأموریت، اگر چندین ربات بخواهند عملیاتی را در یک منطقه انجام دهند و قادر به برقراری ارتباط با یکدیگر نباشند، این احتمال وجود دارد که برخی از آن‌ها وظایف تکراری و مشابهی را انجام دهند. به منظور جلوگیری از این اتفاق، آن‌ها باید بتوانند به طور غیرمستقیم متوجه شوند که کدام ربات در حال انجام چه کاری است.

تکنیکی که توسط تیم پژوهشگران توسعه پیدا کرده است و α-shape نام دارد، باعث می‌شود وظیفه‌ای که قرار است توسط یکی از ربات‌ها انجام شود فقط به یکی از آن‌ها واگذار شود که می‌تواند این اطلاعات را به خاطر سپرده و وقتی یکی دیگر از اعضای تیم آن وظیفه را درخواست می‌کند نسبت به آن واکنش نشان دهد.

با ترکیب یک تقریب هندسی با یک الگوریتم جستجوی هوشمند، این تکنیک به ربات‌ها اجازه می‌دهد تا در شبکه ارتباطی جستجو کنند، تداخل اهداف را پیدا کنند و آن‌ها را ذخیره کنند. این کار حتی در زمانی که یکی از اعضای تیم از شبکه جدا شده باشد امکان‌پذیر است. راه‌حل α-shape روش سریعی برای جلوگیری از انجام وظایف تکراری در یک تیم رباتی است، حتی در صورتی که ارتباطات قطع شده باشد.

این روش روی ربات‌های Clearpath Jackal و همچنین ربات‌های شبیه‌سازی شده در سناریوهای مختلف آزمایش شده‌ است. گام بعدی برای تیم پژوهشگران، توسعه توانایی ربات‌ها برای پیش‌بینی رفتار یکدیگر است.

نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران