عربستان قصد تولید کامیون‌های سنگین با سوخت سلولی دارد

عکس نویسنده
مرتضی قانع
نویسنده

شرکت هایزون موتورز قصد دارد با همکاری مجتمع صنعتی و محلی "گروه مدرن" در عربستان سعودی به ایجاد یک کارخانه مونتاژ بپردازد. این کارخانه قرار است در شهر نئوم در شمال غربی این کشور ساخته شود و ظرفیت مونتاژ سالانه حداکثر 10 هزار وسیله نقلیه تجاری FC را خواهد داشت.

اکنون یک تفاهم‌نامه همکاری (MoU) بین شرکت توسعه‌دهنده وسایل نقلیه تجاری سوخت فسیلی و گروه مدرن Modern Group به امضا رسیده است. این امر نشان می‌دهد که شرکا برای تسهیل ساخت کارخانه، به تأسیس یک شرکت سرمایه گذاری مشترک با نام هایزون موتورز خاورمیانه، پرداخته‌اند. قرار است وسایل نقلیه تجاری سوخت سلولی تولید شده، در داخل و در بازارهای شورای همکاری کشورهای عرب خلیج فارس (GCC) در خاورمیانه فروخته شود. این کشورها شامل عربستان سعودی، کویت، عمان، قطر، بحرین و امارات می‌شود.

طبق گفته هایزون موتورز، این تفاهم‌نامه اهداف فعلی طرفین در مورد تأسیس کارخانه مونتاژ و تحویل وسایل نقلیه را مشخص کرده، اما درمورد تعهدات طرفین تا زمان رسیدن به توافقات قطعی حرفی به میان نیاورده است. هایزون Hyzon و گروه مدرن، با توجه به این تفاهم‌نامه، شروع به همکاری و بحث با کارشناسان انرژی‌های تجدید پذیر در شرکت نئوم نموده‌اند. به نقل از این افراد، این سه شرکت طی 18 ماه آینده، برای نهایی کردن برنامه‌ها و مشخصات کارخانه مونتاژ جدید و منطقه‌ای، همکاری نزدیک خود را آغاز خواهند کرد.

بنا بر گزارش رسانه‌ها، گفته می‌شود که منطقه برنامه ریزی شده نئوم در عربستان سعودی، می‌تواند جایگزین احتمالی کارخانه سعودی لوسید موتورز باشد. "پروژه شهر آینده" که یک گیگا پروژه 500 میلیارد دلاری است قرار است 100٪ انرژی خود را با انرژی تجدید پذیر تأمین کند. انتظار می‌رود هیدروژن سبز نقشی اساسی در این امر داشته باشد. هایزون می‌گوید، پیش‌بینی می‌شود نئوم به منطقه‌ای با بالاترین غلظت تولید هیدروژن سبز و مرکز سرمایه‌گذاری در جهان تبدیل شود. همچنین برنامه‌های مربوط به اکوسیستم هیدروژن چند بعدی خود را اعلام کرده است.

کریگ نایت، مدیرعامل و بنیان‌گذار شرکت هایزون موتورز، این شهر برنامه ریزی شده را یکی از خلاقانه‌ و بلندپروازانه‌ترین تحولات جهان درمورد کربن زدایی می‌داند. فناوری هایزون در خط مقدم وسایل نقلیه مجهز به هیدروژن و راه حل‌های سوخت سلولی قرار دارد و طی سال‌های متمادی توسعه یافته است. این پروژه در حال نشان دادن راهی است که کشورهای ثروتمند شورای همکاری خلیج فارس بتوانند از طریق آن به انتقال انرژی دست یابند و همکاری هایزون با گروه مدرن به تحقق این امر کمک خواهد کرد. عبدالعزیز اف. الحموه، مدیرعامل و بنیان‌گذار گروه هلدینگ سرمایه‌گذاری صنعتی مدرن، می‌گوید بومی‌سازی تولید وسایل نقلیه تجاری انتشار صفر، اولین قدم ما است. ما از طریق سرمایه‌گذاری مشترک خود یعنی ایجاد شرکت هایزون موتورز خاورمیانه، ادغام وسایل نقلیه تجاری پیل سوختی هیدروژنی را در اقتصادهای منطقه‌ای جای‌داده‌ایم.

هایزون موتورز، هفته گذشته پیمان انتشار صفر کربن را اعلام کرد. این پیمان، به ریاست کلر جانسون استرالیایی، با هدف پیشبرد برنامه هیدروژن در سراسر جهان صورت می‌گیرد. گروه مدرن و نئوم که هر دو درگیر پروژه‌های خاورمیانه هستند، اعضای این اتحاد، آرک انرژی AXA، بانک آمریکا، انرژی Hiringa، Raven SR، ری‌کربن‌ و توتال انرژی را مشخص می‌کنند. هدف اصلی پیمان انتشار صفر کربن و هایزون موتورز، تشکیل یک اکوسیستم هیدروژنی جامع، شامل تولید و عرضه هیدروژن سبز است. علاوه بر استرالیا که در این اتحاد بسیار فعال است، خاورمیانه یکی دیگر از مراکز نیروگاه‌های انرژی خورشیدی به شمار می‌رود و بنابراین برای تولید هیدروژن سبز و تأمین انرژی کشورهایی با پتانسیل کم‌تر در تولید انرژی تجدیدپذیر، مانند کشورهای اروپایی یا مناطقی از آسیا، بسیار ایده‌آل به نظر می‌رسد.

اکنون هایزون با این تفاهم‌نامه، از تولید هیدروژن سبز خاورمیانه با هدف تأمین انرژی اروپا فراتر رفته است و خودروهای تجاری سنگین پیل سوختی (سوخت سلولی) را نیز در همان مکان تولید می‌کند.

هایزون موتورز IPO خود را در ماه فوریه اعلام کرد و گزارشی را از نیوزلند برای سفارش مجموع 1500 کامیون پیل سوختی با Hiringa Energy، دریافت کرده است. این شرکت در ایالات‌متحده، دارای دو مرکز در شهر روچستر واقع در ایالت نیویورک است. یکی از این مراکز مربوط به آزمایشات پیل سوختی است، در حالی که دیگری مقرهای اداری، تولید خودرو و مونتاژ پیشرانه را در خود جای داده است. علاوه بر این، هایزون در حال حاضر در حال ساخت یک مرکز تولید برای مجموعه‌های الکترود غشایی (MEA) در ایلینوی است.

این شرکت اخیراً خدمات لیزینگ وسایل نقلیه تجاری را برای مشتریان خود در اتحادیه اروپا، راه اندازی کرده است. شرکت سازنده اظهار داشته است که هدف این کار، دستیابی به سطح کامیون‌های دیزلی از نظر کل هزینه مالکیت است. طبق اعلام قبلی، هایزون قصد دارد صدها وسیله نقلیه پیل سوختی سنگین را تا پایان سال 2021 در اروپا تحویل دهد. قرار است اولین وسایل نقلیه در سه ماهه سوم سال 2021 وارد خرونینگن شوند.

این شرکت در سال 2019 تاسیس شده اما بیش از 17 سال تجربه در زمینه فناوری پیل سوختی دارد. شرکت خودروهای سنگین پیل سوختی تجاری هایزون موتورز، در مارس 2020 فعالیت خود را به عنوان یک تجارت مستقل تازه متولد شده پیل سوختی هورایزن آغاز کرده که توسط جورج گو، کریگ نایت و گری راب، بنیان‌گذاران هایزون، رهبری می‌شود.

هایزون موتورز به 17 سال تجربه توسعه فناوری هیدروژن هورایزن در بخش حمل و نقل، جنبه تجاری داده است. هایزون موتورز در ژوئیه سال 2020 دفتر مرکزی اروپایی خود را در خرنینگن افتتاح کرد و تا پاییز همان سال، مشارکت مالی گروه انرژی توتال و همچنین سایر سرمایه‌گذاران را اعلام کرد.

نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران