چرخاندن یک تایر با سرعت 620 کیلومتر چه اتفاقاتی را رقم می‌زند؟ + فیلم

عکس نویسنده
مرتضی قانع
نویسنده

کانال اتوموتیو یوتیوب گاراژ 54، با تست‌های خارق‌العاده لادا بیگانه نیست. آخرین شاهکار آن‌ها نیز از این قاعده مستثنی نبوده است. در این آزمایش، آن‌ها سعی در چرخاندن تایر خودرو با سرعتی بالاتر از حداکثر درجه خود دارند تا ببینند چه اتفاقی رخ می‌دهد.

به منظور رسیدن به این هدف، ابتدا به جداکردن دو لادا که قبلاً به هم جوش داده شده بود، پرداختند و سپس هر ماشین را به انتهای شفت‌های خروجی اکسل صلب متصل کردند. پس از آن یک چرخ به شفت ورودی دیفرانسیل متصل شد و خروجی ها نیز با لاداها هدایت شدند.

به طور معمول، در حین تبدیل انرژی ورودی به خروجی نسبت چرخ دنده‌ها باعث ایجاد یک مزیت مکانیکی به نفع موتور، می‌شود. این امر بدان معنا است که پس از آن موتور به سختی کار نخواهد کرد اما مقدار حداکثر سرعت خروجی در این روند قربانی می‌شود.

با این حال، وقتی آن را به شکلی دیگر مانند مونتاژ نشان داده شده در ویدئو اجرا می‌کنید، با نتیجه عکس روبرو خواهید شد. موتور برای دستیابی به این امر کمی سخت‌تر کار می‌کند، اما این امکان را می‌دهد که چرخ متصل به شفت ورودی با سرعتی بسیار سریع‌تر از شرایط رانندگی عادی، بچرخد.

تایر مورد استفاده، به منظور طی حداکثر سرعت 118 مایل در ساعت (190 کیلومتر در ساعت) تولید شده است اما با استفاده از یک دور سنج غیرتماسی و برخی از محاسبات ریاضی، روشن شد که این چرخ به حداکثر سرعت حدود 385 مایل در ساعت (620 کیلومتر در ساعت) رسیده است.

با رسیدن تایر به این سرعت، لاستیک شروع به افزایش حجم کرد تا جایی که در نهایت باعث تغییر فرم آن شد. چرخ نامتعادل آن نیز باعث ایجاد لرزش‌هایی در خودرو شد که خود و ساختار محور را تا چند اینچ به سمت زمین متمایل کرد. آن‌ها با بررسی بیشتر این تایرها، دریافتند که یکپارچگی سازه لاستیک کاملاً از بین رفته است، و بهبود پذیر نیست.

برچسب ها:
نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران