نخستین کامیون 16 تنی کاملاً برقی جهان معرفی شد - 220 درجه دید برای ولتا زیرو

عکس نویسنده
مرتضی قانع
نویسنده

شرکت کوچک و تازه تاسیس ولتا تراکس که دفتر مرکزی آن در لندن قرار دارد، نخستین کامیون تمام الکتریکی 16 تنی جهان را با نام ولتا زیرو Volta Zero معرفی کرد. ولتا زیرو پروژه‌ای جاه‌طلبانه است که برای نخستین بار در سال 2020 معرفی شد و هدف آن جابجایی بار در مسیرهای درون‌شهری است.

نقطه تمایز اصلی ولتا زیرو با دیگر کامیون‌های معمول بازار، صندلی آن است که جایگاهی متفاوت از حالت معمول دارد تا راننده دید بهتری نسبت به اطراف داشته باشد. مطابق اعلام شرکت سازنده، میدان دید راننده در ولتا زیرو حدود 220 درجه است. تمامی قسمت جلویی خودرو با صفحات شیشه‌ای پوشانده شده که این عامل نیز به افزایش دید راننده کمک کرده است.

بدنه ولتا زیرو از مواد طبیعی ساخته شده که قابلیت تجزیه در محیط زیست را دارند. باتری خودرو نیز از جنس لیتیوم آهن فسفات است و نیازی به استفاده از فلزات گران‌بها در ساخت آن نبوده است. ظرفیت پکیج باتری‌ها بین 150 تا 220 کیلووات ساعت برآورده شده است که بردی در حدود 150 تا 200 کیلومتر را برای این کامیون فراهم می‌کنند.

ولتا تراکس ادعا می‌کند استفاده از این کامیون تمام برقی تا سال 2025، موجب می‌شود که میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای تا 1.2 میلیون تن کاهش یابد. تاکنون بیش از 27 هزار دستگاه ولتا زیرو ثبت سفارش شده‌اند که موعد تحویل آن‌ها تا سال 2025 برآورد شده است.

نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران