موضوعات داغ

لزوم تست و نمایش عملکرد ایمنی خودروهای داخلی در تست‌های معتبر جهانی

عکس مطلب اول

با وجود اینکه سازمان بازرسی کیفیت و استاندارد به صورت ماهیانه کیفیت خودروهای تولیدی در هر ماه را گزارش می‌کند، اما همواره مردم و مصرف‌کننده باید این کیفیت را در خودرو ببینند و طبق استانداردها و حتی تست‌های بین‌المللی، عملکرد هر خودرو را مشاهده کنند.

متاسفانه در سال‌های اخیر، خودروسازان داخلی هیچ توجهی به بحث کیفیت و حتی ایمنی در خودروهای خود نداشته‌اند و حتی کیفیت مونتاژ آن‌ها نیز بسیار پرحاشیه بوده‌اند. اما در این میان بعضی از اقدامات بسیار خوبی صورت گرفت که باید گفت کورسویی برای بهتر شدن کیفیت خودروهای داخلی در سطح جهانی را روشن کرد. به طور مثال خودروسازی سایپا خودروی شاهین سایپا را قبل از ورود به خط تولید به یکی از کشورهای اروپایی ارسال کرد و تایید تست تصادف ECE R95 اروپا را گرفت (تست تصادف شاهین سایپا). این تست یکی از بخش‌های اصلی برای صدور مجوز فروش در اروپا است. همچنین برای تست عملکرد کیسه‌های هوا در این خودرو، تست‌های ECE نیز در اروپا انجام شدند تا از عملکرد کیسه های هوای شاهین در هنگام تصادف اطمینان حاصل شود.

البته سایپا به این تست‌ها نیز قانع نبود و بعد از گذراندن تست‌های داخلی توسط رسانه‌های تخصصی از جمله خودروبانک، عملکرد هر خودرو مورد سنجش قرار گرفت و از لحاظ فنی و کیفیتی، بازخورد ژورنالیست‌ها نیز گرفته و تغییراتی همچون بهتر شدن کیفیت داشبورد و یا بهبود عملکرد سیستم پرخوران اعمال شد.

امیدواریم دیگر خودروسازان داخلی نیز به این سطح رسیده که حداقل تست‌های عملکرد محصولات خود را در موسسه‌های معتبر خارجی قبل از ورود به بازار به نمایش بگذارند تا مصرف‌کننده نهایی در داخل کشور بتواند با آگاهی بهتر از نظر امنیتی انتخاب خود را انجام دهد.

نظرات کاربران

1 نظر

دیدگاه های شما پس از تایید توسط خودروبانک نمایش داده خواهند شد

1400/3/20
این فیلمی که ما دیدم اصلا معلوم نبود کجا این تست رو گرفتن
اگه ماشینشون ایمن هست چرا نمیدن یورو ان کپ یا IIHS تست کامل بگیره ازش؟
اینا فقط یک مرحله کوچیکی از چندین تستی که گرفته میشه رو انجام دادن....
مثلا یورو ان کپ یه قسمت از تست هاش مربوط به عابر پیاده و ترمز اضطراری هست که شاهین هیچ ستاره ای نمیگیره در این بخش...