آمار تولید خودرو در اردیبهشت‌ماه منتشر شد، سایپا حتی بدون پراید بزرگ‌ترین خودروساز کشور شد

وزارت صنعت، معدن و تجارت آمار تولید خودرو در اردیبهشت‌ماه 1400 شمسی را منتشر کرد. این آمار نشان می‌دهد با وجود اینکه تولید خودرو اردیبهشت‌ماه جمعاً توسط ایران خودرو و سایپا، دو خودروساز بزرگ جاده مخصوص افت داشته، اما جمع تولید خودرو در دو ماه نخست سال 1400 نسبت به مدت مشابه سال گذشته 10.5 درصد رشد داشته است. همچنین تولید وانت و خودروی سنگین نیز به ترتیب 11.2 و 60.5 درصد رشد داشته‌اند.

اما تولید ون اوضاع خوبی را تجربه نکرده که صرفاً مربوط به ایران خودرو می‌شود زیرا سایپا در سال گذشته نیز هیچ ونی را روی خط تولید خود نداشت. تولید ون نسبت به سال گذشته 56 درصد کاهش داشته است.

اما به خودروهای سواری می‌رسیم، جایی که رقابت اصلی بین این دو تولیدکننده جاده مخصوص داغ است و در دو ماه نخست سال 1400، ایران خودرو توانسته 65 هزار دستگاه سواری و سایپا توانسته بیش از 58 هزار دستگاه سواری را تولید کند. اما کارت برنده سایپا در سگمنت وانت‌ها رو می‌شود و این خودروساز نارنجی‌پوش بیش از 8 هزار دستگاه وانت تولید کرده در صورتیکه ایران خودرو عملاً وانتی در سال جاری روی خط نبرده است. اگر دیگر سگمنت‌ها را نیز در این آمار بیاوریم، ایران خودرو حدود 65.9 هزار دستگاه و سایپا حدود 66.7 هزار دستگاه تولید کرده‌اند که با وجود اختلاف اندک، اما باید سایپا را رسماً بزرگ‌ترین تولیدکننده خودرو در ایران بدانیم، در حالیکه دیگر پراید، که در زمان حیات اعداد قابل توجهی از تولید را به خود اختصاص می‌داد، را در سبد محصولات خود ندارد.

خودروسازکل تولید در دو ماه اول 1400رشد نسبت به سال گذشته
ایران خودرو65,696 دستگاه- %1.4
سایپا66,694 دستگاه+ %24.3

در مورد روند رشد و یا کاهش تولید در دو خودروساز نیز باید بگوییم که به صورت کلی، ایران خودرو حدود 1.4 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش داشته اما سایپا با رشد 24.3 درصدی گوی سبقت را از ایران خودروی آبی‌پوش ربوده است.

برچسب ها:
نظرات
 
 
 
مجید 1400/3/12
جای افزایش خودرو معوقات و بدهیاش به مردم بدبختو تصفیه کنه مثل ساندرو که چهار سال ازش گذشته
یقینعلی 1400/3/13
جناب سایپا حالا که اول شدی پس چرا این ماشین صابمرده مارو نمیدی!
از بازار خریده بودیم از کارخونه پایینتر در اومده بود!

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران