ون پژو ریفتر 4x4 کانسپت: گزینه‌ای مناسب برای ماجراجویی آفرود

عکس نویسنده
مرتضی قانع
نویسنده

پژو در نمایشگاه خودرو ژنو ۲۰۱۸ یک خودروی مفهومی به نام ریفتر 4x4 را رونمایی کرد که قرار بود آزادی عمل بیشتری به عاشقان ماجراجویی‌های آفرود بدهد.

پژو این خودرو را به تنهایی نساخت و در تولید آن از کمک شریک قدیمی خودش دانگل بهره برد. شرکت دانگل که متخصص خودروهای 4x4 است، قبل از دهه ۸۰ میلادی کار بر روی خودروها و سیستم تعلیق آن‌ها را آغاز کرده بود. این شرکت قبلاً تخصص خود را در اختیار شرکت‌های سیتروئن، اوپل، فیات و پژو قرار داده است.

سیستم انتقال قدرت یکپارچه ریفتر توسط دانگل توسعه داده شده و دارای سه حالت رانندگی است. اولی 2WD کلاسیک است که در رانندگی روزمره مورد استفاده قرار می‌گیرد. حالت دوم 4WD است که در آن، سیستم انتقال قدرت در صورت لزوم قدرت را به چرخ‌های عقب منتقل می‌کند و در نهایت، حالت قفل که محور عقب را قفل کرده و برای رانندگی آفرود طراحی شده ‌است.

این مدل با موتور BlueHDI 130 و جعبه‌دنده ۶ سرعته دستی، گشتاور ۳۰۰ نیوتن متر را تولید می‌کند. این مدل همچنین دارای تایرهای BF گودریچ است و سیستم تعلیق آن ۸۰ میلیمتر لیفت شده تا فاصله خودرو از زمین افزایش پیدا کند.

پژو ریفتر

در تمام بدنه شاهد استفاده از رنگ زرد جذابی هستیم. این مدل همچنین دارای چادر روی سقف ساخت شرکت اتوهوم است که از سال ۱۹۵۸ در این زمینه فعالیت می‌کند. در جلوی این چادر یک نوار نوری ۱.۳۵ متری با ۱۰۰ چراغ LED قرار دارد که توان کلی آن‌ها ۳۰۰ وات است.

داشبورد ریفتر طراحی خاصی دارد که رنگ‌های بدنه را با رگه‌های خاکستری و کرومی دودی ترکیب می‌کند. رنگ سیاه و کرومی تضاد خوبی با دوخت زرد اطراف دسته دنده و فرمان ایجاد کرده است. این رنگ زرد بر روی صندلی‌ها و در قسمت‌های مختلف کابین هم دیده می‌شود.

یک ویژگی دیگر که در نمایشگاه خودرو ژنو هم دیده بودیم دوچرخه eM02 FS Powertube MTB است که همراه با این خودرو عرضه می‌شود. پژو این خودروی آفرودر را همراه با امکاناتی عرضه می‌کند تا در ماجراجویی‌های آفرود با آن هیچ محدودیتی نداشته باشید.

از آن زمان تاکنون خبری درباره ریفتر کانسپت نشنیده‌ایم، به جز اینکه پژو مدل ریفتر و ریفتر برقی را تولید خواهد کرد. خودروی دیگری که شباهت زیادی به ریفتر دارد پژو پارتنر است که دانگل در تولید آن هم نقش داشته است.

نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران