گیریکس های دستی در حال انقراض هستند، لذت فراموش شده

عکس نویسنده
مرتضی قانع
نویسنده

این روزها تعداد خودروهایی که با گیربکس اتوماتیک به بازار عرضه می‌شوند در حال افزایش است. حتی ساده‌ترین خودروها نیز با گیربکس اتوماتیک به دست مشتریان می‌رسند و از سوی دیگر جعبه‌دنده‌های دستی در حال محو شدن از خودروها هستند.

مشتریان اکنون به خرید خودروهایی که از گیربکس اتوماتیک استفاده می‌کنند، به شدت علاقمند شده‌اند. از سوی دیگر افزایش فناوری‌های به کار رفته در ساخت خودروها نیز منجر به استفاده بیشتر خودروسازان از گیربکس‌های اتوماتیک شده است. خودروهای هیبریدی برقی – بنزینی و اتومبیل‌های الکتریکی تنها با گیربکس‌های اتوماتیک به تولید می‌رسند. به نظر می‌رسد در آینده نزدیک گیربکس دستی از صنعت خودروسازی جهان کنار گذاشته شود.

طبق گزارشی که از شرکت معروف تولیدکننده جعبه دنده یعنی ZF اعلام شده است، تنها 1.2 درصد از خودروهای عرضه شده در بازار آمریکای شمالی به جعبه دنده دستی مجهز هستند. بنابر اعلام شرکت ZF، ویژگی‌های ایمنی خودروهای امروزی همچون ترمز اضطراری خودکار و کروز کنترل تطبیقی با گیربکس‌های اتوماتیک سازگاری بیشتری دارند و همین مساله سبب شده تا رانندگان تمایل بیشتری به انتخاب جعبه دنده خودکار نشان دهند، در حالی‌که سیستم‌های گفته شده با جعبه دنده دستی نیز سازگار هستند.

از سوی دیگر تزریق فناوری‌های مدرن به خودروهایی که از گیربکس دستی استفاده می‌کنند، به معنای صرف هزینه سنگین و زمان زیاد برای توسعه این خودروها خواهد بود. طبیعی است که خودروسازان علاقه‌ای ندارند تا چنین سرمایه‌ای را صرف بهبود خودروهایی کنند که تنها یک درصد بازار را به خود اختصاص داده‌اند.

برچسب ها:
نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران