کولر خودرو چگونه کار می‌کند و رازهایی درباره نگهداری از آن در فصل تابستان

کم کم به فصل‌های گرم نزدیک می‌شویم و داشتن کولر در خودرو یک نعمت محسوب می‌شود. تقریبا می‌توان گفت اکثر خودروهایی که در جاده‌ها تردد می‌کنند، در حال حاضر از امکاناتی مانند کولر برخوردار هستند. دهه‌های قبل، این امکانات فقط در خودروهای لوکس و انگشت شماری دیده می‌شد. با توجه به نیاز سرنشینان به کولر و فضای گرم درون خودروها، کولر یکی از بخش‌های جدانشدنی خودروها شده است. البته عملکرد مطلوب کولر در طول زمان بیشتر به نحوه نگهداری آن مربوط می‌شود. برای این منظور بهتر است ابتدا ببینید کولر خودرو چگونه کار می‌کند.

کولر خودرو و نحوه کار آن

کولر یا همان سیستم تهویه مطبوع یکی از ابزارهای بسیار کاربردی است. همه کولرهایی که بر روی خودروهای مختلف قرار دارند، دارای یک پمپ هستند که به میل لنگ پیشرانه به صورت مستقیم متصل است. کمپرسور و گاز خنک کننده در قسمت ابتدایی مدار تهویه قرار دارند. گاز خنک کننده با ورود به کمپرسور فشرده شده و به قسمت بعد حرکت می‌کند.

گازی که متراکم شده است به کندانسور رفته و گاز به حالت مایع تبدیل می‌شود و سبب از دست رفتن گرما می‌شود. بدین صورت فضا در کندانسور خنک می‌شود و هوایی که به سمت کابین خودرو حرکت می‌کند، با دمایی پایین است.

از طرفی قطعه دیگر به نام خشک کننده وارد کار می‌شود و با فناوری‌های مختلف یا مواد شیمیایی رطوبت هوا را می‌گیرد و در مراحل بعد گاز فشرده شده دوباره به گاز کم فشار تبدیل می‌شود.

البته با توجه به نوع خودرو، قطعات مختلفی در آن وجود دارد که برای کاهش دما یا تغییرات مواد به همدیگر از آن‌ها استفاده می‌شود و مدار کولر خودرو را کامل می‌کند.

روش‌های نگهداری از کولر خودرو

حال که به صورت کلی متوجه شدید چگونه کولر خودرو کار می‌کند و دمای کابین را پایین می‌آورد، بهتر است اطلاعاتی در زمینه نگهداری و راز‌های سالم ماندن آن را هم بدانید. احتمالا با این موضوع برخورد کرده اید که پس از روشن کردن کولر، هوای خروجی از آن گرم بوده یا اصلا شروع به کار نمی‌کند. قطعا با نگهداری بهتر از کولر خودرو، مشکلاتی این گونه‌ای نخواهید داشت و به راحتی می‌توانید در فصول گرم از آن بیشتر بهره ببرید.

نگهداری از کولر خودرو در فصول سرد

یکی از رازهایی که افراد خودرو دوست همیشه به آن پایبند هستند، نگهداری از کولر در فصول سرد است. در اصل می‌توان گفت که آماده کردن کولر، از نگهداری مطلوب آن مهم‌تر است. برخی افراد بعد از پایان یافتن گرما، کولر خودرو را خاموش می‌کنند و تا زمانی که به آن نیاز نداشته باشند دیگر به سراغ کولر نمی‌روند.

کارشناسان خودرو معتقدند باید حداقل ماهی یک بار از کولر خودروی خود استفاده کنید. در این صورت روغن و گاز آن با هم مخلوط می‌شود و به کار می‌افتد. اگر مدت زمان طولانی کولر روشن نشود، احتمال فرسودگی و خرابی آن افزایش می‌یابد.

بررسی کولر قبل از فصل گرم

اگر مورد قبلی را رعایت نکرده اید یا مدتهاست که از سوار خودروی خود نشده اید، باید قبل از روشن کردن آن، به سراغ کولر بروید و آن را بررسی کنید. به مرور زمان آلاینده‌ها و گرد و غبارهای زیادی وارد محفظه‌ها می‌شود و مدار کولر را آلوده می‌کند. باید این بخش‌ها را تمیز کنید.

فیلتر‌های هوا از دیگر بخش‌هایی هستند که قبل از استفاده باید آن‌ها را بررسی کنید. نه تنها گرد و غبار بلکه انواع باکتری‌ها و قارچ‌ها می‌توانند روی فیلتر هوا رشد کنند. این آلاینده‌ها نه تنها سبب خراب شدن فیلتر و سیستم کولر می‌شود، بلکه از بروز بیماری‌های تنفسی نیز در امان نخواهید ماند.

با سرعت بالا حرکت نکنید

هنگامی که کولر خودرویتان روشن است، به خصوص در خودروهایی که تعداد سیلندر کمتری دارند، توان خودرو ممکن است کم شود. از این رو در زمان استفاده از کولر، سعی کنید سرعت خود را کمتر کنید. به خصوص اگر مسافت زیادی را باید طی کنید. در این صورت مصرف انرژی افزایش می‌یابد و به سایر قطعات از جمله کولر نیز فشار وارد می‌شود.

عدم پارک خودرو زیر آفتاب

خودروی خود را زیر آفتاب پارک نکنید

در فصل‌های گرم، هر چقدر که بتوانید دمای داخل کابین و سیستم‌های خودرو را کاهش دهید بهتر است. در صورتی که قصد دارید برای چند ساعت خودروی خود را در جایی پارک کنید، توجه داشته باشید در مکان‌هایی مانند زیر درخت یا سایه آن را پارک کنید تا دمای داخل کابین خیلی بالا نرود.

در صورتی که جای پارک مناسبی پیدا نکردید، هنگامی که وارد خودرو شدید، برای چند دقیقه شیشه‌ها را پایین بکشید تا هوا کمی تهویه شود و هنگامی که کولر را روشن می‌کنید، خیلی به آن فشار وارد نشود. در غیر این صورت نه تنها فشار مضاعف به کولر وارد می‌شود، بلکه سوخت خودرو نیز افزایش می‌یابد.

از باز کردن پنجره‌ها خودداری کنید

یا تصمیم بگیرید که از هوای کابین استفاده کنید یا هوای بیرون را به داخل هدایت کنید. هنگامی که از کولر خودرو استفاده می‌کنید، نباید پنجره‌ها را باز کنید. این کار سبب می‌شود تا هدررفت زیادی در هوای تهویه شده داخل داشته باشید. در این صورت دائما کولر هوا را خنک کرده و شما هوای گرمتر را جایگزین می‌کنید. از طرفی فشار هوا در داخل خودرو افزایش می‌یابد و این دو عامل روی هم رفته می‌توانند فشار بالایی به سیستم خنک کننده خودرو وارد کنند.

روشن کردن به موقع کولر خودرو

روشن کردن به موقع کولر خودرو

نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشید، این است که به محض روشن کردن خودرو، کولر را روشن نکنید. برخی افراد بدون خاموش کردن سیستم کولر، خودرو را خاموش می‌کنند. برای این که کولر خودروی شما نیز طول عمر بالایی داشته باشید، دقت داشته باشید که زمان استارت زدن کولر در حالت خاموش باشد.

از طرفی هنگامی که خودرو در سرعت و دور موتور بالاست کولر را روشن نکنید. بهترین زمان برای روشن کردن کولر، قبل از حرکت یا در زمانی است که سرعت خودرو پایین است.

گاز مایع موجود در سیستم را بررسی کنید

همانطور که در بخش نحوه کار کولر دیدید، گاز مایع در اصل حجم بالایی از کار را بر عهده دارد. در صورتی که احساس می‌کنید هوای داخل کابین به خوبی خنک نمی‌شود یا هوایی که از کولر می‌آید چندان خنک نیست، بهتر است میزان گاز را در سیستم بررسی کنید. اگر مقدار گازی که در سیستم خنک کننده خودرو وجود دارد کم شده باشد، قطعا نمی‌تواند نیاز شما را از یک کولر مناسب برآورده کند. از طرفی گاز کم در سیستم کولر سبب می‌شود تا کمپرسور کولر به مرور زمان آسیب ببیند و هر چه سریع‌تر باید مشکل حل شود.

شارژ کولر

شارژ گاز کولر با محصول مناسب

ممکن است در طی دورانی که از کولر خود استفاده می‌کنید، بارها نیاز باشد که گاز آن را شارژ کنید. در زمانی که می‌خواهید این کار را انجام دهید، سعی کنید که از مراکز معتبر اقدام کنید. در غیر این صورت ممکن است گازی که برای کولر استفاده می‌شود، مناسب نباشد یا با گاز دیگری مخلوط شده باشد که با سیستم کولر اتومبیل تان سازگاری ندارد.

به طور کلی کولر خودرو یکی از ابزارهای پرکاربردی است که در اکثر خودروها وجود دارد. اگر رازهایی درباره نگهداری از این سیستم را بدانید، قطعا استفاده بهینه و طولانی مدتی از آن خواهید داشت و کیفیت کار آن به مرور زمان کاهش پیدا نمی‌کند.

برچسب ها:
نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران