زمان تعویض تسمه تایم

یکی از مهم‌ترین قطعات موجود در خودرو تسمه تایم است. این قطعه به نگهداری زیادی احتیاج دارد. چون در صورتی که خراب شود، هزینه زیادی را باید پرداخت کنید. این تسمه از لاستیک تشکیل شده است و دندانه‌های روی آن وجود دارد.

هر خودرو با توجه به مشخصات و ویژگی‌هایی که دارد، از تسمه تایم مشخصی استفاده می‌کند. تسمه‌ تایم‌های خودروهای مختلف اندازه‌ و دندانه‌های متفاوتی دارند. تسمه‌ تایم روی پولی‌های میل‌لنگ و میل سوپاپ جاگذاری می‌کنند. در این مقاله می‌خواهیم راجع به زمان تعویض تسمه تایم صحبت کنیم.

تسمه تایم چیست؟

تسمه تایم از قطعات مهم در خودرو به حساب می‌آید و عملکرد درست این قطعه هم از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر تسمه تایم در خودرو وجود نداشته یا تسمه پاره شده باشد، موتور خودرو کار نمی‌کند و خودرو هم به حرکت درنمی‌آید.

مهم‌ترین وظیفه تسمه تایم متصل کردن دو بخش موتور، یعنی پولی‌های میل‌لنگ و میل سوپاپ است. به‌علاوه، تعیین زمان عملکرد میل‌سوپاپ‌ها هم از دیگر کارهایی است که تسمه تایم انجام می‌دهد.

زنجیر تایم چیست و چه تفاوتی با تسمه تایم دارد؟

بعضی از خودروها به جای تسمه تایم از زنجیر تایم استفاده می‌کنند. زنجیر تایم عمر طولانی‌تری دارد، ولی از آن جایی که تسمه تایم از لاستیک ساخته شده است، طول عمر مشخصی دارد و باید در زمان مشخصی هم تعویض شود. زنجیر تایم از آهن ساخته شده است، بنابراین سروصدای زیادی تولید می‌کند و تعمیرش هم به سختی انجام می‌شود.

در مقابل، تسمه تایم بی‌صدا است در بیشتر ماشین‌ها هم استفاده می شود. به طور کلی، مزایای تسمه تایم بیشتر از زنجیر تایم است و برای همین بیشتر ماشین‌های امروزی از تسمه تایم به جای زنجیر تایم استفاده می‌کنند.

تسمه تایم

تسمه تایم را چه زمانی باید عوض کنید؟

همان‌طور که گفتیم تسمه تایم عمر مشخصی دارد و با مرور زمان فرسوده می‌شود. تسمه تایم پاره باعث نامنظم شدن حرکت سوپاپ‌ها و پیستون‌ها و برخورد آنها به همدیگر می‌شود. در صورتی که سوپاپ‌ها به هم برخورد کنند، سرسیلندر یا بادامک خودرو هم آسیب می‌بیند و پیستون و دیواره سیلندر هم خراب می‌شود.

به طور کلی، عمر متوسط تسمه تایم هر 100 هزار کیلوتر است. اما زمان دقیق تعویض تسمه تایم با توجه نوع خودرو و نوع موتور متفاوت است. مثلا زمان تعویض تسمه تایم در پژو 405، 60 هزار کیلومتر است و تسمه تایم پراید را باید بعد از 100 هزار کیلومتر عوض کنید.

این عدد در خودروهایی مثل مزدا کاهش پیدا می‌کند و به 70 هزار کیلومتر می‌رسد. اگر ماشین شما پراید صفر کیلومتر است، بعد از 70 هزار کیلومتر باید تسمه تایم را عوض کنید، ولی در مورد پراید کارکرده این عدد به 60 هزار کیلومتر می‌رسد. به طور متوسط بازه زمانی تعویض تسمه تایم بین 60 و 110 هزار کیلوتر است.

اگر قدرت موتور خودرو کم شده است، یا صداهای عجیبی از کاپوت ماشین به گوش می‌رسد، بهتر است تسمه تایم را بررسی کنید. برای اینکه خرابی و پارگی تسمه را زود تشخیص بدهید، باید هر چند وقت یک بار آن را بررسی کنید. همچنین هنگام تعویض تسمه تایم، پولی‌ها، پمپ آب و تسمه سفت کن هم باید عوض شوند.

اگر می‌خواهید به مسافرت بروید، حتما قبل از شروع حرکت تسمه تایم را بررسی کنید و مطمئن شوید که پارگی یا علائم ساییدگی روی تسمه وجود ندارد. همچنین وجود ذرات آلوده روی تسمه تایم و قرقره‌های آب از دیگر نشانه‌های فرسودگی و استهلاک تسمه است. اگر تسمه تایم را هر چند وقت یک بار بازدید کنید، متوجه خرابی‌ها و آلودگی‌های آن می‌شوید.

نشانه‌های زمان تعویض تسمه تایم

برای اینکه بدانید چه زمانی باید تسمه تایم را عوض کنید ، باید همیشه گوش به زنگ باشید، چون اگر متوجه فرسودگی تسمه تایم نشوید و آن را به موقع تعویض نکنید، شاید مجبور شوید موتور خودرو را عوض کنید.

البته این نشانه‌ها کلی هستند و پارگی تسمه تایم در اتوموبیل‌های مختلف ممکن است اثرات مخرب متفاوتی داشته باشد. مثلا اگر تسمه تایم پراید پاره شود، پراید روشن نمی‌شود. پاره شدن تسمه تایم در پژو 405 و سمند باعث کج شدن سوپاپ‌ها می‌شود و حتی ممکن است به سر سیلندر و قطعات آن هم آسیب بزند.

اشکال در روشن خودرو

اولین نشانه تعویض تسمه تایم، روشن نشدن ماشین است. اگر تسمه تایم خراب شده باشد یا عمرش تموم شده باشد، خودرو به درستی استارت نمی‌خورد.

خارج شدن دود زیاد از اگزوز

یکی از نشانه‌های ایجاد مشکل در تسمه تایم، خرابی اگزوز ماشین و خارج شدن دود زیاد از اگزوز است. در حالت عادی، مقدار مشخصی دود از اگزوز خودرو خارج می‌شود. ولی اگر تسمه تایم خراب شده باشد، به موتور فشار می‌آید و دود بیشتری از اگزوز خارج می‌شود.

فرسودگی دندانه‌های تسمه تایم

وقتی تسمه تایم به زمان فرسودگی و تعویض نزدیک می‌شود، اولین چیزی که خراب می‌شود، دندانه‌ها است. دندانه‌ها دچار خوردگی می‌شوند و برای همین موتور و بقیه اجزای خودرو هم به خوبی کارشان را انجام نمی‌دهند.

ایجاد اختلال در دور موتور

وقتی دور موتور افزایش پیدا می‌کند، خودرو می‌لرزد. در چنین مواقعی باید تسمه تایم را بررسی کنید. بنابراین اگر دور موتور تنظیم نباشد، متوجه می‌شوید که باید تسمه تایم را عوض کنید. فراموش نکنید که بازدید از تسمه تایم و تعویض به موقع آن موضوع مهمی است. چون اگر در این مسئله سهل‌انگاری کنید، قطعات موتور هم آسیب می‌بیند و باید هزینه زیادی را پرداخت کنید.

نشتی روغن از جلوی خودرو

روی تسمه تایم، پوشش مخصوصی وجود دارد که روغن از آن پوشش نشت می‌کند. اگر روغن از جلوی خودرو نشت کند، یعنی پوششی که روی تسمه تایم وجود دارد شل شده است.

پارگی تسمه تایم

گاهی اوقات بار بیش از حدی به تسمه تایم وارد می‌شود، در اثر این مسئله دندانه‌ها دچار خوردگی می‌شوند، تسمه تایم کش می‌آید و ترک‌های ریز و درشتی روی تسمه مشاهده می‌کنید. در صورت مشاهده چنین علائمی، حتما باید تسمه تایم را عوض کنید.

جمع‌بندی

تسمه تایم از قطعات مهم و باارزش خودرو است که طول عمر مشخصی دارد. وقتی تسمه تایم به پایان عمرش نزدیک شود یا دچار پارگی و فرسودگی ‌شود، باید آن را تعویض کنید. زمان تعویض تسمه تایم در خودروهای مختلف متفاوت است و به کیفیت قطعه، نحوه نگهداری از تسمه تایم و نحوه رانندگی شما بستگی دارد.

برچسب ها:
نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران