حضور رنو تندر 90 در مسابقات 24 ساعته نوربرگرینگ، خودنمایی بین برندهای بزرگ

عکس نویسنده
مرتضی قانع
نویسنده

چهل و نهمین دوره از مسابقات 24 ساعته نوربرگرینگ با رویدادهای مختلفی همراه بود. پورشه 911 GT3 R یکی از خودروهای شگفت‌انگیز این دوره از مسابقات بود اما حضور نسل اول داچیا لوگان یا رنو تندر 90 در این مسابقات بیشترین توجهات را به خود اختصاص داد.

مسابقات 24 ساعته نوربرگرینگ به اندازه مسابقات 24 ساعته لمانز معروف نیست اما سخت‌ترین و تماشایی‌ترین مسابقات استقامتی است. همان‌طور که می‌دانید، پیست نورگرینگ در آلمان قرار دارد و این مسابقات نیز ترکیبی از دو سری مسابقه Nordschleife و Grand Prix هستند. پیست نوربرگرینگ 25 کیلومتر طول دارد و هر ساله بیش از 200 اتومبیل و 700 راننده در این مسابقات 24 ساعته شرکت می‌کنند که تنها تعداد کمی از آن‌ها موفق به عبور از خط پایان مسابقه می‌شوند.

امسال در میان دریایی از خودروهای مشهور با برندهای پورشه، آئودی، بی ام و و مرسدس بنز، حضور یک داچیا توجهات را به خود جلب کرد. نسل اول داچیا لوگان به عنوان خودرویی کوچک و اقتصادی در سال 2004 معرفی شد و علاوه بر شرق اروپا، به بازار آلمان و فرانسه نیز راه یافت. این خودرو با نام تندر 90 از سال‌های میانی دهه هشتاد تا اواخر دهه نود خورشیدی در کشورمان و توسط دو شرکت ایران خودرو و پارس خودرو به تولید رسید.

داچیا لوگان

داچیا لوگان برای حضور در این مسابقه استقامت 24 ساعته، تغییرات مختلفی را تجربه کرد. نخست آن‌که موتور 1.6 لیتری تنفس طبیعی آن با پیشرانه دو لیتری 163 اسب‌بخاری تعویض شد. سیستم تعلیق و سیستم ترمز خودرو نیز به شدت اصلاح شدند تا پاسخگوی فشار یک مسابقه 24 ساعته باشند.

موارد اضافی کابین خودرو نیز حذف شدند و تجهیزات ایمنی همچون صندلی مسابقه‌ای، فرمان اسپرت و رول کیج به کابین خودرو اضافه شد. برای بهبود آیرودینامیک فاجعه بار لوگان، یک بال به صندوق عقب خودرو اضافه شد. داچیا لوگان مذکور مسابقه را در جایگاه آخر آغاز کرد اما با حذف برقی رقبا به دلیل مشکلات فنی و بهبود جایگاه در طول مسابقه، توانست به عنوان اتومبیل 98 ام از خط پایان عبور کند. این جایگاه بهتر از خودروهایی همچون پورشه 718 کیمن با رتبه 142 بود که به عنوان آخرین خودرو این مسابقه از خط پایان عبور کرد. در ابتدا کسی رنو تندر 90 را جدی نمی‌گرفت اما این خودرو توانست با عبور از 41 دور، شایستگی خود را به همه ثابت کند.

نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران