میانگین سن خودروها در آمریکا چقدر است؟

عکس نویسنده
مرتضی قانع
نویسنده

شیوع ویروس کرونا سبب شده تا بسیاری از خطوط تولید خودروسازان تعطیل شود و در سوی دیگر خودروهای فروش نرفته در انبارهای نمایشگاه‌ها دپو شوند. تقاضا برای خرید خودرو در ایالات متحده و سایر نقاط جهان به شدت کاهش یافته و همین مساله موجب شده است تا علاوه بر کاهش فروش خودروسازان، میانگین سنی خودروهای فعال در سطح جهان نیز افزایش یابد.

بنابر نتایج مطالعه‌ای که توسط IHS Markit انجام شد، میانگین سنی وسایل نقلیه سبک در ایالات متحده اکنون به 12.1 سال رسیده است. این رقم نسبت به دهه‌های گذشته بسیار بالا است و در مقایسه با میانگین سنی سال 2002 که حدود 6.6 سال بود، افزایش چشم‌گیری را نشان می‌دهد.

بیشترین میزان افزایش سن مربوط به خودروهای الکتریکی است، چرا که طبق آمارها 89 درصد از خودروهای الکتریکی فروخته شده در فاصله سال‌های 2016 تا 2020، همچنان در تملک مالکان خود هستند. این رقم در مورد خودروهای بنزینی به 68 درصد کاهش می‌یابد.

از سوی دیگر تعداد خودروهای اسقاط شده به طور منظم در حال افزایش هستند. در سال گذشته میلادی حدود 15 میلیون دستگاه خودرو در ایالات متحده از چرخه فعالیت خارج شدند که این رقم بیشترین حجم خروج خودرو از چرخه فعالیت در دو دهه گذشته است. در مقایسه باید گفت که در سال 2012، تنها دو میلیون دستگاه خودرو از چرخه فعالیت در ایالات متحده خارج شده‌اند.

با این حال کارشناسان امیدوارند افزایش سن وسایل نقلیه در ایالات متحده رویدادی گذرا باشد، چرا که فروش خودرو از نیمه دوم سال 2020 میلادی روندی افزایشی به خود گرفته است. همچنین درخواست قیمت بالا برای خودروهای کارکرده موجب خواهد شد تا خریداران با ارتقا بودجه، به سمت خرید خودروهای صفرکیلومتر متمایل شوند.

نظرات
 
 
 
سیما درستی 1400/3/28
توایران یک پراید بیست نفر رو میکشه ومعادل بیست رو ضرب پنج میلیارد کنید میشه دویست میلیارد یعنی یک پراید پنج میلیونی دویست میلیارد خسارت به مملکت میزنه یعنی فقط شرکت شیاد سایپا معادل ده برابرش فقط توسط پراید به مملکت خسارت میزنه شما که برید خودتون وضعتون خیلی خیلی خرابه

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران