راه‌های جلوگیری از انتقال کرونا در ماشین

با همه‌گیری ویروس کرونا در کشورهای سراسر جهان، یافتن راهکاری مناسب برای جلوگیری از انتقال ویروس به دغدغه اصلی جوامع بشری تبدیل شده است. با توجه به این موضوع که راه‌های انتقال کرونا از شیوع تا به امروز تغییری نکرده است و ذرات تنفسی آلوده به عنوان اصلی‌ترین راه انتقال این ویروس خطرناک شناخته می‌شوند، دانشمندان به دنبال راه‌های جلوگیری از انتقال کرونا از فردی به فردی دیگر هستند.

در این میان استفاده از خودرو سواری و سفر دو یا سه نفره در محیط بسته و خطرناک کابین اتومبیل در زمان فراگیری ویروس کرونا احتمال انتقال را افزایش می‌دهد؛ از این‌رو بسیاری از دانشمندان دنیا به دنبال راه‌های جلوگیری از انتقال کرونا در ماشین بوده‌اند که در نهایت توانسته‌اند با استفاده از شبیه سازی جدید، ایمن‌ترین راه جلوگیری از انتقال کووید 19 در ماشین را پیدا کنند.

در این مطلب قصد داریم تا راه‌های جلوگیری از انتقال کرونا در ماشین را به طور کامل و جامع توضیح دهیم تا نگرانی افراد در استفاده از خودروهای سواری با آگاهی و رعایت پروتکل‌های بهداشتی تا میزان قابل توجهی کاهش یابد؛ بنابراین پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

حربه مقابله با ویروس کرونا

همانطور که می‌دانید، کرونا یک ویروس تنفسی است که از مجاری مختلف بدن چون گوش، حلق و بینی وارد بدن انسان می‌شود. طبق مطالعات انجام شده، این ویروس بیشتر از طریق تماس با ترشحات موجود در هوا منتقل می‌شود؛ بنابراین شستن دست‌ها و استفاده از ماسک در محیط‌های آلوده، می‌تواند راهکاری ایده‌آ برای مقابله با این ویروس منحوس باشد. به‌طور کلی پس از شیوع ویروس کووید 19 در سراسر جهان، پروتکل‌های بهداشتی به عنوان حربه‌های مقابله و پیشگیری از ابتلا به ویروس توسط دانشمندان و پزشکان منتشر شدند که این موارد عبارتند از:

• شستشوی مداوم دست‌ها با ضدعفونی کننده‌های الکلی یا آب و صابون

• اجتناب از تماس دست با چشم‌ها، بینی و دهان قبل از شستن

• پوشاندن دهان و بینی در هنگام سرفه با دستمال یا آرنج

• رعایت فاصله حداقل یک متری با افراد دارای علائم سرفه یا آبریزش بینی

راه‌های جلوگیری از انتقال کرونا در ماشین

همچنین پزشکان توصیه می‌کنند که در صورت احساس ناخوشایند از قبیل تب، سرفه و تنگی نفس، بلافاصله با مراقبت‌های پزشکی تماس برقرار کرده و دستورالعمل‌های بهداشتی و مراقبتی خانگی را به‌طور کامل رعایت کنید.

راهکار مقابله با ویروس کرونا در خودرو سواری

بسیاری از افراد مانند رانندگان تاکسی، کارمندان و ... با توجه به نوع فعالیت خود، این سوال را در ذهن دارند که بهترین راه‌های جلوگیری از انتقال کرونا در ماشین کدام موارد هستند؟! در پاسخ به این سوال باید عنوان کرد که دانشمندان در سری جدید شبیه سازی دینامیک سیالات محاسباتی به این نتیجه دست پیدا کرده‌اند که برای دو نفر که با یک اتومبیل سواری با هم سفر می‌کنند، ایمن‌ترین روش جلوگیری از انتقال احتمالی کووید 19 در چنین محیط بسته و خطرناکی، پایین آوردن هر چهار پنجره خودرو است. همچین مسافر باید تا آنجایی که ممکن است از راننده دور شده و در سمت مخالف صندلی عقب بنشیند.

دانشمندان در مطالعات خود به این نتیجه رسیده‌اند که این پیکربندی مدل شده سبب ایجاد دو جریان هوا متمایز از یکدیگر در کابین خودرو خواهد شد که در امتداد خط وسط ماشین جدا می‌شوند؛ از این‌رو به عنوان موثرترین روش کاهش انتقال قطرات عفونی شبیه سازی شده از راننده به مسافر یا بالعکس مطرح شده است.

لازم به ذکر است که محققان با در نظر گرفتن مطلوب نبودن احتمالی چنین پیکره‌بندی تازه‌ای برای اغلب مسافران، شبیه سازی‌‌های مختلف از قبیل هر چهار پنجره رو به بالا و یک یا دو یا سه پنجره بسته را آزمایش کرده‌اند که در نهایت سناریوی کاملا محصور شده با جریان هوای شبیه سازی شده و غیر چرخشی سیستم تهویه مطبوع خودرو به عنوان پرخطرترین و پرریسک‌ترین شبیه سازی شناخته شد.

سفر با سه پنجره باز بهتر است یا دو پنجره باز؟!

در ادامه تحقیق و مقایسه سناریوهای مختلف، دانشمندان به نتیجه رسیده‌اند که بدون تردید سفر با سه پنجره باز بهتر از دو پنجره باز خواهد بود اما انتخاب کدام پنجره برای بستن بسیار مهم است! در شبیه‌سازی راننده آلوده یا مسافر آلوده، تنها بسته بودن پنجره نزدیک به فرد غیرآلوده به عنوان بهترین روش پس از سناریوی هر چهار پنجره باز بیان می‌شود.

راه‌های جلوگیری از انتقال کرونا در ماشین

ایرادات شبیه سازی پنجره باز اتومبیل برای جلوگیری از انتقال کرونا

سناریوهای پنجره باز خودرو در هنگام سفر دو نفره در کابین پرخطر از جمله روش‌های موثر جلوگیری از انتقال کرونا در ماشین به‌حساب می‌آید اما ایراداتی در این مدل شبیه سازی وجود دارد که از جمله آن‌ها، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

• شبیه سازی محققان بر روی یک مدل سدان ایده‌آل با شکل بدنه یک تویوتا پریوس انجام شده است که ممکن است نوع جریان هوا در سایر وسایل نقلیه از جمله کامیون‌ها، مینی ون‌ها و اتومبیل‌های دارای سقف باز با دقت نشان داده نشود.

• در این مدل ممکن است شرایط و تفاوت‌های ظریفی چون جریان هوا و زمان ماندگاری ذرات در نظر گرفته نشده باشد. همچنین شرایط استثنایی باد در این شبیه سازی، می‌تواند نتایج متفاوتی رقم بزند.

جمع‌بندی

در این مطلب سعی کردیم تا یکی از موثرترین راه‌های جلوگیری از انتقال کرونا در ماشین را معرفی کردیم. محققان بر اساس شبیه سازی دینامیک سیالات به این نتیجه دست پیدا کرده‌اند که سفر دو نفره در خودرو سواری با چهار پنجره پایین، سه پنجره باز و بسته بودن پنجره نزدیک به فرد غیرآلوده به ترتیب از بهترین روش‌ها به‌حساب می‌آیند. همچنین بهترین حالت این است که مسافر حتی‌الامکان در سمت مخالف صندلی عقب و به دور از راننده بنشیند. به‌طور کلی نتایج حاصل از این سناریوها، نشان می‌دهد که این اقدامات در کاهش عفونت برای میلیون‌ها نفر از افرادی که در سراسر دنیا با خودروهای سواری از قبیل مینی ون و تاکسی رانندگی می‌کنند، به عنوان یک روش کاملا ایمن و کم ریسک مطرح می‌شود.

برچسب ها:
نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران