شارژرهای سریع 50 کیلووات مپنا در مدار تولید انبوه قرار گرفت

مردم بزودی باید روزی را تصور کنند که به جای ایستادن در صف ایستگاه های پمپ بنزین و گاز، برای شارژ خودرو برقی در ایستگاه دریافت شارژ خودرو برقی برنامه ریزی کنند.

در دنیا ایستگاه های شارژ مختلفی برای خودروهای برقی ایجاد شده است، اما مردم دوست دارند خودروشان را سریع و به اندازه وقتی که برای بنزین زدن صرف می کنند شارژ کنند.

برای رسیدن به این هدف هم نرم افزارهایی برای رزرو ایستگاه های شارژ توسعه داده شده است که کاربر منتظر و در صف نباشد و هم با افزایش توان شارژرها، کاربران می توانند با سرعت بیشتری خودروها را شارژ کنند.

بیشترین نوع شارژر سریع که در دنیا نصب شده است شارژرهای با توان 50 کیلووات است، ظرفیت فعلی باتری خودروهای برقی به طور حداکثری دارای ظرفیت 40 کیلووات ساعت تا 60 کیلووات ساعت است و این خودروها اغلب دارای باتری هایی با ظرفیت دریافت شارژر با نرخ C هستند. این به این معنی است که توان دریافت شارژ 50 کیلووات بهترین گزینه است.

شارژر مپنا

اما عامل مهم دیگری برای شارژ خودروهای برقی وجود دارد و آن نحوه ارتباط بین شارژر و خودرو است. خودروسازان دنیا برای خودروهای برقی پروتکل های ارتباطی متنوعی تعریف کرده اند، به عنوان مثال خودروهای ژاپنی و کره ای دارای پروتکل شاژری به نام CHaDeMO هستند، یا خودروهای اروپایی و تا حدودی آمریکایی دارای پروتکل ارتباطی به نام CCS هستند. خودروهای چینی نیز دارای پروتکل ارتباطی GB هستند.

علاوه بر متغیر بودن این پروتکل ارتباطی، شکل کانکتور انتقال شارژ نیز در این خودروها متفاوت است و بالطبع شارژر نیز باید دارای کانکتور متناسب با خودرو و پروتکل خاص ارتباطی باشد.

تولید کنندگان شارژر در دنیا متناسب با منطقه جغرافیایی یک یا چند نوع از این پروتکل های ارتباطی و کانتکتورهای شارژ را روی شارژرها پیاده سازی کرده اند.

انواع پروتکل های شارژ خودرو برقی متناسب با نوع کانکتور فیزیکی آنها

مدتی است گروه مپنا مرکزی تخصصی برای توسعه زیر ساخت های شارژ خودرو برقی ایجاد کرده است. این مرکز پس از ارائه و تولید نمونه های متنوع شارژرهای سریع، اخیرا شارژرهای سریع 50 کیلوواتی خود را با پروتکل های ارتباطی تک و چندگانه (دو کانکتور یا سه کانکتور) در مدار تولید انبوه قرار داده است. در یک نمونه از شارژرهای سریع 50 کیلوواتی مپنا هر سه پروتکل شارژ معروف دنیا یعنی GB/T،CHAdeMO و CCS با سه کانکتور مجزا قرار دارد.

در حال حاضر خط تولید این مرکز می تواند ماهانه 100 دستگاه شارژر سریع 50 کیلوواتی را به بازار عرضه کند. شارژرهای این مرکز که بر اساس نیاز مشتری، توسط طراحان صنعتی طراحی شده است دارای یک چهره صنعتی زیبا با ترکیب رنگ های آبی و سفید است. خط تولید این شارژرها در شركت مهندسی و ساخت برق و کنترل مپنا (مکو) تاسیس شده است و همه مراحل تست و کیفیت سنجی شارژرها در این شرکت انجام می شود؛ لازم به ذکر است این محصول انواع تاییدیه های ملی و بین المللی را برای تولید دریافت کرده است. بردهای الکترونیکی، ماژول های قدرت اصلی، تابلوها و ... همگی در ایران و در گروه مپنا و در خط اصلی تولید شارژرهای خودرو برقی مرکز توسعه خودرو برقی و زیرساخت های مپنا تولید و مونتاژ می شوند.

مپنا

این شارژرها از یک نمایشگر 7 اینچی بهره می برند که کاربر می تواند متناسب با نوع خودرو خود و کانکتورهای موجود روی شارژر، پروتکل شارژ را انتخاب کند، این شارژرها از کارت RFID و یا QR Code برای شناسایی کاربر برخوردار هستند. همه مراحل شارژ توسط نمایشگر تاچ این شارژر نمایش داده می شود و کاربر زمان پایان شارژ و درصد SOC (درصد شارژر باتری) باتری خودرو را روی نمایشگر ملاحضه می کند. این نوع شارژر امکان شارژ در محیط‌های داخلی و بیرونی را فراهم می‌کند. این شارژر در حال حاضر در توان 50 کیلووات عرضه می‌شود. طراحی خاص این محصول، این شارژر را مناسب برای نصب در ایستگاه‌های شارژ خودرو برقی، پارکینگ‌ها و همچنین مراکز خرید و فروشگاه‌ها کرده‌است. ارتباط شارژر با سرویس‌های متصل (سرور مرکزی)، امکان مدیریت شارژ و همچنین مشاهده روند شارژ را به کاربر می‌دهد.

مپنا

مکان نصب شارژرهای مپنا

1. ایستگاه‌های شارژ

2. فرودگاه‌ها

3. اماکن تجاری، ادارات و رستوران‌های بزرگ

4. پارکینگ‌ها

5. هتل‌ها

این شارژرها دارای قابلیت ویژه زیر هستند

1. توان خروجی 50 کیلووات

2. پشتیبانی از کانکتورهای GB/T،CHAdeMO ،CCS و AC

3. دسترسی به اینترنت از طریق GSM،LAN و WiFi

4. پشتیبانی از پروتکل OCPP 1.6

5. قابلیت به‌روزرسانی و مانیتورینگ از راه دور

6. امکان دسترسی از طریق وبسایت و نرم افزار تلفن همراه

7. مجهز به سیستم RFID یا QR کد جهت احراز هویت

8. امکان نمایش انجام فرایند شارژ

9. مجهز به LCD رنگی

10. درجه حفاظت IP 54

نظرات
 
 
 
admin 1400/4/23
همینطوری برای یک لامپ ۵۰ وات تو خونه برق نداریم.
پس فردا میگن به خاطر تردد بیش از حد مردم با خودروهای برقی خاموشی داریم.

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران