کامیون آتش‌نشانی برقی اتریشی معرفی شد، ظرفیت بالا با تکنولوژی جدید

عکس نویسنده
مرتضی قانع
نویسنده

گاهی اوقات آنقدر درباره خودروهای سواری برقی صحبت می‌کنیم که به دیگر خودروهای برقی توجهی نمی‌کنیم. روزنباور Rosenbauer RT که در سپتامبر ۲۰۲۰ معرفی شد همین موضوع را نشان می‌دهد. طبق گفته شرکت سازنده اتریشی، RT (فناوری انقلابی) اولین کامیون آتش‌نشانی برقی جهان است.

یکی از دلایلی که روزنباور تصمیم گرفته آن را انقلابی بنامد این است که قدرت دو موتور برقی آن توسط یک بسته باتری تأمین می‌شود. این کامیون همچنین دارای شاسی یکپارچه و عناصر دیگری مانند سیستم تعلیق بادی است که آن را به یک کامیون آتش‌نشانی منحصر به فرد تبدیل می‌کند. این باعث می‌شود فاصله کامیون از زمین کمتر باشد تا آتش‌نشان‌ها راحت‌تر به تجهیزات دسترسی داشته باشند. کابین این کامیون ظرفیت ۴ تا ۹ نفر را دارد.

در اروپا، RT با طول ۷.۲ متر، عرض ۲.۳۵ متر، ارتفاع ۲.۹ متر و فاصله بین دو محور ۳.۸ متر عرضه می‌شود. در ایالات ‌متحده، به دلیل مقررات ایمنی متفاوت، طول آن کمی بیشتر و برابر با ۷.۳ متر است.

این کامیون آتش‌نشانی برقی دو آپشن برای باتری دارد، پس می‌توان آن را با یک بسته باتری ۵۰ کیلووات ساعتی یا یک جفت از آن‌ها با انرژی ۱۰۰ کیلووات ساعت سفارش داد. باتری اصلی بین محورهای جلو و عقب قرار می‌گیرد تا مرکز ثقل کامیون را پایین بیاورد. دومی به صورت عمودی و بین مخزن آب و دیوار پشتی کابین نصب می‌شود. این کامیون آتش‌نشانی می‌تواند ۹۴۶ تا ۳۷۸۵ لیتر آب را حمل کند. نسخه اروپایی قابلیت حمل ۱۰۰۰ تا ۴۰۰۰ لیتر آب را دارد.

RT با باتری ۱۰۰ کیلووات ساعتی محدوده رانندگی برقی ۱۰۰ کیلومتری دارد. پس از طی کردن این مسافت فقط ۲۰٪ از شارژ بسته‌های باتری باقی می‌ماند. پس از آن، یک موتور توربودیزل شش سیلندر با توان ۲۶۸ اسب بخار وارد عمل می‌شود تا محدوده مسافت را به ۶۰۰ کیلومتر افزایش دهد.

در صورت شارژ بودن کامل بسته‌های باتری، پمپ آب می‌تواند تا یک ساعت به طور مداوم با سرعت پمپاژ ۵۲۸ گالن بر دقیقه کار کند تا زمانی که شارژ باتری به ۲۰٪ برسد. زمانی که موتور توربودیزل وارد عمل می‌شود، کامیون می‌تواند پمپاژ آب را به مدت پنج ساعت دیگر ادامه دهد.

روزنباور RT

این کامیون آتش‌نشانی را می‌توان با آینه‌های معمولی یا دوربین دید عقب سفارش داد. داخل کابین، یک نمایشگر ۱۷ اینچی به آتش‌نشان‌ها کمک می‌کند تا دستورالعمل‌ها را دریافت کنند یا راننده کنترل بهتری در اختیار داشته باشد.

RT تمام دستیارهای ایمنی که معمولاً در خودروهای سواری می‌بینیم را دارد، از جمله دستیار بالا رفتن از سربالایی، نظارت بر نقاط کور، هشدار خروج از مسیر، هشدار برخورد از جلو و برخی دیگر از امکانات مانند دستیار پیچیدن که مخصوص کامیون‌ها است.

یک جنبه انقلابی RT که باید به آن اشاره کرد این است که محور عقب آن نیز فرمان‌پذیری دارد. این باعث می‌شود شعاع چرخش این کامیون ۱۲.۵ متر باشد. راننده می‌تواند انتخاب کند که از چرخش محور عقب استفاده نکند، که این کار شعاع چرخش را به ۱۵ متر افزایش می‌دهد.

تحویل این کامیون آتش‌نشانی برقی از اواخر سال جاری میلادی آغاز خواهد شد.

نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران