با یونیماگ بلاروسی آشنا شوید، جذاب‌تر از یک تراکتور ساده!

عکس نویسنده
مرتضی قانع
نویسنده

مرسدس بنز یونیماگ یکی از خودروهای سنگین مشهور در جهان است که نسل‌های مختلف آن در زمینه‌های متفاوتی به ایفای نقش پرداخته‌اند. طی سال‌های پایانی عمر اتحاد جماهیر شوروی، روس‌ها تصمیم گرفتند تا نسخه‌ای کمونیستی از یونیماگ را تولید کنند که حاصل آن تراکتور بلاروسی SHU-356، تولید کارخانه تراکتورسازی مینسک بود.

با وجود آن‌که روس‌ها تمایل داشتند این خودرو را تراکتور بنامند اما ساختار آن هیچ شباهتی به تراکتورها نداشت، چرا که اتاق خودرو در جلو و سایر قسمت‌ها در عقب قرار گرفته‌اند. این ماشین عجیب و غریب برای طیف وسیعی از وظایف در نظر گرفته شده بود، هرچند حمل و نقل کالا نیز یکی از اهداف توسعه آن محسوب می‌شد.

استفاده از موتور دیزلی با قدرت 81 اسب‌بخار و انتقال قدرت به چهارچرخ، سبب شده بود تا این تراکتور عجیب را یونیماگ بلاروسی لقب دهند. با این وجود تیراژ تولید این خودرو در سطح بالایی قرار نداشت و نسخه‌های محدودی از آن به تولید رسیدند.

نادرترین نسخه از یونیماگ بلاروسی، تراکتور برقی KhTZ -12 بود که فقط 32 دستگاه از آن‌ها در خارکف به تولید رسید. این تراکتور در فیلمی به کارگردانی یولی رایزمن نیز ایفای نقش کرده است.

نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران