موضوعات داغ

خودروی فوردی که در فیلم فورد در برابر فراری نقش ایفا کرد، به فروش می‌رسد

عکس نویسنده
مرتضی قانع
نویسنده
عکس مطلب اول

این تنها نسخه در بین شش خودروی بدلکاری در فیلم برنده جایزه اسکار فورد در برابر فراری است که شماره شناسایی دارد، بنابراین می‌توان با آن در جاده رانندگی کرد. این مدل دارای یک موتور ۵.۷ لیتری V8 است که قدرتش از طریق یک جعبه‌دنده ۶ سرعته دستی به چرخ‌های عقب منتقل می‌شود.

نبرد فورد و فراری

فورد در سال ۱۹۶۳ در حال مذاکره برای خرید فراری بود. انزو فراری از این مذاکره برای انعقاد قرارداد بهتری با رقیب ایتالیایی این شرکت یعنی فیات استفاده کرد - قراردادی که به او اجازه داد تا مالکیت و کنترل فراری را حفظ کند.

هنگامی که مدیران فورد، از جمله هنری فورد دوم و لی یاکوکا، متوجه شدند که فراری از آن‌ها سوءاستفاده کرده است، تصمیم گرفتند فراری را در مسابقات ۲۴ ساعته لمان شکست دهند. فراری از ۱۹۶۰ تا ۱۹۶۵ تمام مسابقات ۲۴ ساعته لمان را برده بود، بنابراین شکست آن‌ها در این مسابقات به سرخط خبرها تبدیل می‌شد.

چگونه انزو فراری را شکست دهیم؟

فورد برای شکست فراری در پیست سرت در غرب فرانسه به یک خودروی خاص نیاز داشت. در اواسط دهه ۶۰ میلادی، به نظر می‌رسید که چنین خودرویی باید موتور-عقب باشد، آیرودینامیک عالی داشته باشد و بتواند به مدت ۲۴ ساعت بدون وقفه در حال حرکت باشد.

فورد GT40 RCR

فورد چنین خودرویی را در اختیار نداشت، اما اریک برودلی انگلیسی داشت. برودلی یکی از بنیانگذاران لولا کارز در انگلستان بود و همراه با جان فریلینگ یک خودروی مسابقه‌ای موتور-عقب با آیرودینامیک عالی و استقامت بالا طراحی کرده بود. این خودرو که لولا Mk6 نام داشت از یک موتور V8 فورد بهره می‌برد.

پروژه ساخت فوردGT40 به سرعت آغاز شد، اریک برودلی قبول کرد تا با آمریکایی‌ها در این پروژه همکاری کند و دو نمونه از لولا Mk6 را به آن‌ها فروخت. جان وایر مدیر تیم سابق استون مارتین نیز به این پروژه پیوست. سپس فورد روی لون مهندس آمریکایی که تجربه کار با این پیکربندی موتور داشت را برای کمک به این تیم به انگلستان فرستاد.

این سه مرد و تیم آن‌ها طراحی شاسی و بدنه فوردGT40 را انجام دادند و یک سال بعد آن را در انگلستان و سپس در نیویورک به نمایش گذاشتند. سال ۱۹۶۴ سال خوبی برای فوردGT40 نبود، در نتیجه جان وایر از تیم کنار گذاشته شد و کارول شلبی جای او را گرفت.

فورد GT40 RCR

فورد در سال‌های ۱۹۶۶ و ۱۹۶۷ قهرمان مسابقات لمان شد. سپس جان وایر به تیم برگشت و کنترل کارخانه‌های تولید GT40 را برعهده گرفت. این تیم دو بار دیگر در سال‌های ۱۹۶۸ و ۱۹۶۹ نیز برنده مسابقات لمان شد.

خودروهای بدلکاری فورد در برابر فراری

سازندگان فیلم فورد در برابر فراری به چندین فورد GT40 برای فیلمبرداری نیاز داشتند. همچنین ارزش مادی و معنوی خودروهای اصلی به قدری زیاد بود که تیم سازنده نمی‌توانستند از آن‌ها در فیلم استفاده کنند.

خوشبختانه شرکت‌هایی از جمله RCR وجود دارند که کپی‌های دقیقی از GT40 را می‌سازند. این شرکت ۶ نسخه از این خودرو را برای فیلمبرداری ساخت که یکی از آن‌ها حالا به فروش می‌رسد.

این GT40 خودروی دن گرنی و سومین خودرویی بود که در مسابقات لمان در فیلم مورد استفاده قرار گرفت. همین خودرو با شماره ۸۸ در سکانس مسابقات ۲۴ ساعته دیتونا حضور داشت.

هنوز قیمت پیشنهادی برای این GT40 اعلام نشده است، اما در اوایل ماه سپتامبر به حراج گذاشته خواهد شد.

نظرات کاربران

دیدگاه های شما پس از تایید توسط خودروبانک نمایش داده خواهند شد