بهترین درجه ترموستات ماشین

انتخاب بهترین درجه ترموستات ماشین کار دشوار و گیج‌کننده‌ای است. به خصوص این‌که هر ماشین باید در درجه مشخصی تنظیم شود و نمی‌توانید یک قانون را برای همه خودروها به کار بگیرید. ترموستات ماشین‌ها در دماهای مختلفی فعال می‌شود.

این دما در بعضی ماشین‌ها 75 و در تعدادی دیگر 83 درجه سانتی‌گراد است. در این مقاله می‌خواهیم درباره بهترین درجه ترموستات ماشین صحبت کنیم. بنابراین اگر می‌خواهید ترموستات ماشینتان را تنظیم کنید، تا انتهای این مقاله خودرو بانک همراه ما باشید.

ترموستات خودرو چیست و چه کار می‌کند؟

ترموستات ماشین قطعه‌ای بین موتور و رادیاتور است. این قطعه باید دمای حرارت موتور را تنظیم کند. به طوری که دمای موتور همواره در حالت دمای عملکردی باشد. هر ماشینی ترموستات مخصوص به خودش را دارد. یعنی دمای ترموستات ماشین را سازنده ماشین مشخص می‌کند.

وقتی دمای موتور خودرو به دمای اعلام‌شده از سوی سازنده خودرو رسید، ترموستات هم کار خودش را شروع می‌کند. به این صورت که مسیر ورود آب به رادیاتور باز می‌شود. برای اینکه موتور در دمای بهینه کار کند، ترموستات همیشه این کار را انجام می‌دهد.

چگونه بهترین درجه ترموستات ماشین را تعیین کنید؟

انتخاب بهترین درجه ترموستات برای بعضی از ماشین‌ها کار سختی است. مثلا این دما برای ماشین‌های آمریکایی و ماشین‌های مسابقه‌ای به سختی تعیین می‌شود. وقتی ماشین می‌خرید، همه چیز از قبل مشخص شده است. شاید روزی بتوانید با استفاده از یک اپلیکیشن یا یک الگوریتم کامپیوتری بهترین درجه ترموستات ماشین را مشخص کنید، ولی تا آن روز باید خودتان سیستم خنک‌کننده و نحوه کار ترموستات را یاد بگیرید.

ترموستات

قبلا راننده‌ها با کمک مکانیکی‌ها و آزمون و خطای خودشان بهترین درجه ترموستات ماشین را پیدا می‌کردند. ولی الان با استفاده از مطالب موجود در اینترنت و راهنمایی متخصصین می‌توانید اطلاعات خوبی راجع به درجه ترموستات ماشین به دست آورد. ما در این مقاله سعی می‌کنیم بهترین و معتبرترین اطلاعات را به شما بدهیم.

بهترین درجه ترموستات ماشین چیست؟

بهترین درجه ترموستات ماشین همان عددی است که تولیدکننده ماشین درنظر می‌گیرد. چون مهندس‌ها و سازنده‌های یک خودرو به خصوص آن را برای کار کردن در دمای مشخصی ساخته‌اند. ‌آنها به دنبال بالاترین کارایی خودرو هستند.

اما وقتی از موتورهای دست‌کاری‌شده یا اصلاح‌شده استفاده می‌کنید، پاسخ درستی برای این سوال وجود ندارد. بعضی از متخصصین می‌گویند که بهترین درجه برای ترموستات خودروهای کاربراتوری 180 درجه فارنهایت (82 درجه سانتی‌گراد) است. در حالی که ماشین‌هایی که از سیستم‌های تزریق سوخت استفاده می‌کنند در دمایی بالاتر از 195 درجه فارنهایت (90 درجه سانتی‌گراد) کار می‌کنند.

دمای ترموستات خودرو چیست؟

اگر در تبلیغات یک خودرو گفته شود که ترموستات ماشین در 195 درجه فارنهایت یا 90 درجه سانتی‌گراد کار می‌کند، یعنی وقتی دمای خنک‌کننده موتور به 195 درجه برسد، ترموستات شروع به باز شدن می‌کند. در نتیجه خنک‌کننده از طریق رادیاتور به موتور می‌رسد و آن را خنک می‌کند.

آیا یک ترموستات سردتر می‌تواند نیروی موتور را زیاد کند؟

با توجه به تجربه و دانش مهندس‌های خودرو، در صورتی که ترموستات از موتور خنک‌تر باشد، می‌تواند نیروی بخار و گشتاور ماشین را به آرامی افزایش دهد.

هر خودرو یک ترموستات مخصوص

برای این‌که بهترین درجه ترموستات ماشین را مشخص کنید، باید اول از همه بدانید که هر ماشین ترموستات مخصوص خودش را دارد. بنابراین نباید ترموستات ماشین را باز کنید و ترموستات دیگری روی تنظیم کنید. ماشین با استفاده از ترموستات اصلی خودش در زمان مشخص و سریع‌تر به دمای کار می‌رسد. وقتی موتور خودرو دمای مناسبی داشته باشد، ترموستات هم می‌تواند جلوی خنک‌شدن بیش از حد موتور را بگیرد.

ترموستات

در صورتی از ترموستات و دمای نامناسبی استفاده کنید، موتور خودرو نمی‌تواند در حالت استاندارد فعالیت کند. بنابراین نباید از ترموستاتی استفاده کنید که دمای باز شدنش کمتر از دمای استاندارد ترموستات خودرو باشد. با این کار ترموستات و موتور ماشین دچار استهلاک می‌شود. بنابراین بهتر است که از ترموستات اصل استفاده کنید.

اما اگر مجبور شدید ترموستات ماشین را عوض کنید، به نمایندگی‌های معتبر مراجعه کرده و قطعه اصل بخرید. در هنگام خرید ترموستات، بسته‌بندی و نام محصول را بررسی کنید.

چگونه تشخیص بدهم که ترموستات ماشینم باز شده است؟

روش‌های مختلفی برای تشخیص این مسئله وجود دارد. راحت‌ترین راه این است که ماشین را در حالت خنک روشن کرده و رانندگی کنید. دماسنج ماشین را بررسی کنید، تا جایی که افزایش دما متوقف شود. اگر دمای خنک‌کننده همچنان در حال زیاد شدن بود، ترموستات هنوز باز نشده است، یا اینکه سیستم خنک‌کننده ماشین مشکل دارد. اگر دمای خنک‌کننده تا دمای عملیاتی عادی زیاد نشد، ترموستات در حال فعال قرار دارد.

در روش دوم باید کلاهک رادیاتور را بردارید. قبل از روشن‌کردن ماشین، کلاهک را بردارید و ماشین را با موتور خنک روشن کنید. بعد استارت بزنید و بگذارید موتور را تا دمای عملیاتی گرم شود. زمانی که دمای ترموستات به 180 تا 210 درجه فارنهایت ( 82 الی 98 درجه سانتی‌گراد) رسید، به بالای رادیاتور نگاه کنید و جریان مایع خنک‌کننده را ببینید. اگر مطمئن هستید که ترموستات شما باز شده است، اما سیستم خنک‌کننده همچنان دمای بیشتری دارد، از ترموستاتی با جریان بالا استفاده کنید.

ترموستات 180 درجه بهتر است یا 160 درجه؟

ترموستات 180 درجه فارنهایت برای کارایی موتور بهتر است. در این حالت مسافت سوخت هم در حالت بهتری قرار دارد و آلایندگی هم کمتر است. ترموستات 160 درجه فارنهایت (71 درجه سانتی‌گراد) برای دمای عملیاتی پایین طراحی شده است. بنابراین به نیروی بخار و گشتاور کمتری احتیاج دارد.

ترموستات داغ چه کار می‌کند؟

اگر بخواهیم از نظر مسافت سوخت و آلایندگی به این مسئله نگاه کنیم، ترموستات گرم‌تر برای کارایی موتور بهتر است. در این حالت، نیروی اسب بخار هم کاهش پیدا می‌کند. اگر دمای ترموستات بیشتر از دمای استاندارد کارخانه باشد، قطعات داخلی خودرو با سرعت بیشتری خراب می‌شود.

اگر از ترموستات با دمای پایین‌تر استفاده کنید، چه اتفاقی می‌افتد؟

در صورتی که ترموستات ماشین را عوض کرده و از ترموستات مناسب استفاده نکنید، مشکلات زیادی برای موتور و قطعات مختلف خودرو رخ می‌دهد. مثلا سوخت بیشتری مصرف می‌شود و غلظت روغن هم کاهش پیدا می‌کند. همچنین در اثر نصب ترموستات با دمای پایین‌تر، قطعات خودرو زود فرسوده می‌شوند و سیلندرها و پیستون هم زود خراب می‌شود.

آیا ماشین بدون ترموستات کار می‌کند؟

بعضی‌ها از منابع غیرمعتبر شنیده‌اند که می‌توان ترموستات ماشین را حذف کرد. در حالی که این کار کاملا اشتباه است. اگر ترموستات ماشین را بردارید، موتور برای اینکه به دمای کار برسد، باید بیشتر کار کند. همچنین عملکرد موتور در روزهای سرد هم بیشتر می‌شود.

ترموستات

در جاهایی که از سربالایی به سرپایینی می‌روید، نبود ترموستات ممکن است مشکلات جدی ایجاد کند. در این حالت، آب موجود در ماشین خیلی زود به گردش درمی‌آید و موتور هم ناگهان خنک می‌شود. تغییر ناگهانی دما باعث خراب شدن سرسیلندر می‌شود.

نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران