موضوعات داغ

سامسونگ سهام خود در شرکت رنو-سامسونگ را واگذار می‌کند

عکس نویسنده
مرتضی قانع
نویسنده
عکس مطلب اول

در اوایل دهه 1990 غول فناوری، سامسونگ، تصمیم گرفت وارد دنیای خودرو شود و با کمک فنی نیسان، سامسونگ موتورز را تاسیس کرد. رویای او چندان دوام نیاورد و درست هنگام شروع تجاری سازی خودروها، بحران آسیایی فرا رسید و او را سخت تحت تأثیر قرار داد. این امر موجب شد تا او برای بقای خود مجبور به یافتن یک شریک شود.

درست در سال 1998، رنو 70 درصد از سهام این برند را با قیمت 560 میلیون دلار خریداری کرد و تا سال 2000 نام آن به رنو سامسونگ موتورز تغییر یافت. پس از آن این برند کره‌ای با این مشارکت، از پلت فرم‌ها و موتورهای رنو و نیسان استفاده کرد و طیف موفقی از سدان‌های SM3، SM5 و SM7 را به بازار عرضه کرد.

در پایان دهه، رنو 80 درصد سهام را در اختیار داشت وRSM اساساً به تولید مدل‌های رنو اختصاص داشت، اما با وجود این، توافق برای استفاده از نام تجاری سامسونگ تا سال 2020 تمدید شد. اکنون با توجه به افت بازار و عدم عرضه محصولات جذاب، سامسونگ تصمیم گرفته است از برندی که در سال 1994 تأسیس کرده است، خارج شود.

گزارش‌های مختلف مطبوعات کره‌ای نشان می‌دهد که این شرکت 19.9 درصد از سهام خود را که در اختیار بخش مالی کارت‌های اعتباری سامسونگ کارت قرار دارد، به فروش خواهد رساند. شرکت کارت اعتباری، در بیانیه ای منتشر شده توسط هرالد کره اعلام کرده است که اگرچه ما قصد فروش سهام خود را داریم اما جزئیاتی مانند روش فروش، خریدار و روند آن هنوز مشخص نشده است.

امروز کارخانه بوسان، خودروهای الکتریکی رنو سامسونگ را در مدل‌های SM3 (رنو فلوئنس الکتریکی)، SM6 (رنو تالیسمان)، QM6 (رنو کولئوس) و XM3 (رنو آرکانا) و همچنین مدل‌های صادراتی رنو از جمله آرکانا و کولئوس تولید می‌کند.

به نظر می‌رسد که همه این موارد بر این موضوع تاکید دارند که که نام فعلی خودروهای بازار داخلی بدون تغییر باقی می‌ماند، اما در مورد نام برند آن این چنین نخواهد بود. بنابراین، عمر استفاده از نام تجاری رنو سامسونگ رو به پایان است.

در عین حال، سامسونگ با مشارکت در شرکت‌های صوتی جی بی ال و هارمن کاردن همچنان خود را به دنیای خودرو پیوند می‌زند.

نظرات کاربران

دیدگاه های شما پس از تایید توسط خودروبانک نمایش داده خواهند شد