موضوعات داغ

آشنایی با مکمل خودرو و اثرات محافظتی آن

عکس مطلب اول

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و ظرافت بیشتر موتور خودروها، لازم است تا مالکان وسایل نقلیه دقت بیشتری در نگهداری از اجزای فنی اتومبیل خود به خرج دهند؛ از تعویض به‌موقع روغن موتور و جعبه دنده مطابق دستورالعمل شرکت سازنده گرفته تا استفاده از بنزین مرغوب به منظور ارتقای کیفیت احتراق درون سیلندر، حداقل اموری هستند که صاحب خودرو باید در بحث نگهداری از اتومبیل خود، آنها را به طور کامل رعایت کند.

از آنجا که شاید کیفیت سوخت موجود در داخل کشور معادل استانداردهای سطح بالای روز دنیا نباشد، صاحبان خودروهای مدرن‌تر و به‌ویژه انواع مجهز به سامانه توربوشارژ و GDi، باید حساسیت بیشتری به نسبت کیفیت سوخت، روغن موتور و محلول خنک‌کننده رادیاتور داشته باشند تا عمر قطعات فنی اتومبیلشان زودتر از موعد به سر نرسد.

اما متاسفانه یکی از مشکلات اساسی نگهداری از خودرو در کشورمان، عدم دسترسی آسان به سوخت باکیفیت و در برخی مواقع، سایر مایعات اورجینال خودرو است؛ به نحوی که صاحبان ماشین‌های وارداتی یا تولید داخل همواره دغدغه یافتن سوخت و سایر مایعات استاندارد برای خودروشان را در ذهن دارند و شاید بعضی اوقات نتوانند به این هدف دست پیدا کنند.

مکمل سوخت GAT

متاسفانه این مسئله می‌تواند طول عمر پیشرانه اتومبیل را کاهش دهد و آن را با مشکلات بالقوه‌ای در آینده روبرو سازد؛ چراکه هرگاه از مایعات شیمیایی غیراستاندارد و نامطابق با دستورالعمل‌های ارائه شده از سوی شرکت سازنده در موتور خودرو استفاده شود، عملکرد بخش فنی دیگر تحت شرایط ایمن و استاندارد قرار نخواهد داشت و عواملی مثل سایش، خوردگی، اصطکاک و...، بیش از پیش قطعات موتور را تهدید خواهند کرد.

اما اگر نتوانیم مایعات استاندارد و اورجینال برای پیشرانه اتومبیل خود پیدا کنیم، آیا راه دیگری در راستای ارتقای کیفیت بنزین و روغن موتور وجود خواهد داشت؟

خوشبختانه پاسخ این سوال مثبت است؛ چراکه مالکان اتومبیل‌های مختلف می‌توانند با استفاده از مکمل‌ها و افزودنی‌های مرغوب و اورجینال، درجه کیفی سوخت و همچنین روغن موتور یا گیربکس را ارتقا دهند و بدین ترتیب از پیشرانه خود در برابر آسیب‌های احتمالی ناشی از بنزین بی‌کیفیت و یا روغن موتور غیراستاندارد بکاهند.

مکمل خودرو چیست؟

مکمل‌ها در واقع نوعی افزودنی حاوی ذرات مفید هستند که به عنوان مثال پس از اضافه شدن به سوخت می‌توانند درجه اکتان بنزین را تا حد اعلام شده از سوی کارخانه سازنده بالا ببرند و به این ترتیب عملکرد موتور را به حالت عادی برسانند. همچنین به دلیل ارتقای کیفیت احتراق و نیز کاهش میزان اصطکاک بین قطعات متحرک موتور، از کاهش عمر قطعات درونی بخش فنی نظیر: سوپاپ‌ها، رینگ‌های پیستون و سایر اجزای حساس جلوگیری به عمل آورند. یکی از معتبرترین تولیدکنندگان مکمل خودرو در سطح جهان، برند مشهور GAT آلمان است که در ادامه به معرفی کلی برخی محصولات آن می‌پردازیم.

انواع مکمل خودرو GAT

1. اکتان بوستر یا تقویت‌کننده اکتان سوخت GAT

بسیاری از خودروها نیاز به سوخت با درجه اکتان مشخص دارند که متاسفانه گاهی اوقات در کشور ما چنین سوختی پیدا نمی‌شود. به همین منظور دارندگان خودروهایی که نیازمند سوخت با درجه اکتان بالاتر هستند، می‌توانند از مکمل اکتان بوستر GAT به منظور ارتقای کیفیت بنزین استفاده کرده و عملکرد موتور را در وضعیت متعادل نگاه دارند.

2. تمیزکننده موتور یا engine flush

اتومبیل‌هایی که مدت زمان نسبتا زیادی از عمرشان می‌گذرد و سرویس تعویض روغن آنها طی این مدت سر موقع انجام نشده است، با رسوبات مختلفی درون موتور خود دست‌وپنجه نرم می‌کنند و احتمالا اجزای متحرک آن‌ها به اندازه زمانی که پیشرانه تمیز و فاقد رسوبات اضافی است، روان حرکت نمی‌کند. بدین منظور می‌توان از مکمل تمیزکننده موتور GAT که به درون روغن اضافه می‌شود، بهره برد. این مکمل را باید پیش از تعویض روغن به درون مایع روانکار پیشرانه اضافه کرد و اجازه داد تا موتور حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه به صورت درجا به کار خود ادامه دهد. پس از آن روغن موتور کهنه باید به‌طور کامل تعویض شود تا رسوبات حل شده در روغن از کارتل خارج شوند.

3. مایع محافظ موتور GAT

با اضافه شدن این نوع مکمل به روغن موتور، حرکت روان و نرم‌تر قطعات متحرک پیشرانه همچون میل‌لنگ، میل‌سوپاپ، یاتاقان‌ها و... تضمین می‌شود و بدین ترتیب احتمال خرابی موتور در اثر اصطکاک اضافی بین قطعات و ساییدگی آنها به حداقل خواهد رسید.

4. مکمل پاک‌کننده سیستم سوخت

سیستم سوخت‌رسانی خودرو به‌تدریج و با گذر زمان دچار رسوب گرفتگی و آلودگی‌های مختلف می‌شود که اگر میزان آنها از یک حد استاندارد فراتر برود، آنگاه به احتمال قوی عملکرد موتور نیز با مشکل جدی مواجه خواهد شد.

مکمل پاک‌کننده سیستم سوخت GAT می‌تواند کربن اضافه و دیگر مواد زاید رسوب شده در سیستم سوخت‌رسانی، به‌خصوص سر انژکتورها را بشوید و بدین ترتیب منجر به کارکرد صحیح این بخش حساس خودرو شود. به‌ویژه اگر زیاد از اتومبیل خود کار نمی‌کشید، بهتر است که گاهی اوقات از مکمل پاک‌کننده انژکتور جهت رفع تجمع مواد کربنی در سر انژکتورها استفاده کنید تا سیستم پاشش سوخت بتواند با حداکثر کارایی به عملکرد خود در کنار سایر اجزای موتور ادامه دهد و کارکرد بدون ریپ و ناک موتور را تضمین کند.

5. مکمل تمیزکننده شبکه رادیاتور GAT

معمولا سیستم خنک‌کننده خودرو و به‌ویژه رادیاتور بعد از گذشت زمان نسبتا طولانی، دچار رسوب‌گرفتگی می‌شود که این معضل می‌تواند خطراتی بالقوه برای موتور به همراه داشته باشد؛ از سوختن واشر سرسیلندر تا یاتاقان زدن و ... از جمله خطراتی هستند که ممکن است به واسطه خرابی‌ سیستم خنک‌کننده برای پیشرانه به وجود آید.

مکمل سوخت

به جهت جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی می‌توان از مکمل‌های تمیزکننده محفظه رادیاتور GAT استفاده کرد. این نوع از مکمل‌ها پیش از تخلیه کامل مایع سیستم خنک‌کننده به آن اضافه می‌شوند. پس از انجام این کار، باید خودرو حدود ۳۰ دقیقه به حالت درجا روشن باشد و سپس مایع کهنه همراه با مکمل از سیستم تخلیه‌شده و کلیه مجراهای رادیاتور با آب شستشو داده شود. سپس مایع خنک‌کننده جدید به آن اضافه گردد تا بدین ترتیب رسوبات رادیاتور به طور کامل تخلیه شوند و سیستم خنک‌کننده موتور قادر باشد کار خود را مثل همیشه بدون ایراد انجام دهد.

ضمنا علاوه بر موارد یادشده، مکمل‌های دیگری همچون تثبیت‌کننده کیفیت سوخت، پاک‌کننده سیستم ورودی هوا و... هم در لیست محصولات GAT وجود دارند که از توضیح بیشتر آنها صرف نظر می‌کنیم.

آیا مکمل‌ها مفید هستند؟

با توجه به توضیحات ارائه شده در این مقاله، واضح است که مکمل‌ها می‌توانند در بسیاری از مواقع سود و فایده زیادی برای خودروها داشته باشند و عملکرد روان و صحیح پیشرانه را در طول زمان تضمین کنند. اما اصلی‌ترین نکته در استفاده از مکمل که باید بیش از سایر موارد به آن توجه شود، تهیه مکمل‌های اورجینال و استاندارد است؛ زیرا متاسفانه مکمل‌های تقلبی و یا غیراستاندارد در بازار فراوان دیده می‌شود که نه‌تنها استفاده از آنها سودی برای خودرو نخواهد داشت، بلکه احتمال آسیب رسیدن به موتور، سیستم سوخت و ... نیز در این موارد وجود دارد.

بنابراین توصیه اکید می‌کنیم که حتما مکمل مورد نیاز خود را از شرکت‌های معتبر نظیر آرین موتور تهیه کنید. شرکت آرین موتور با سابقه طولانی در صنعت خودرو کشور، در حال حاضر نمایندگی انحصاری واردات محصولات کمپانی مشهور GAT آلمان را بر عهده دارد و شما می‌توانید هرگونه مکمل اصل و اورجینال مورد نیاز اتومبیل خود را از نمایندگان این شرکت تهیه کنید.

نظرات کاربران

1 نظر

دیدگاه های شما پس از تایید توسط خودروبانک نمایش داده خواهند شد

1400/6/7
مکمل سوخت چندواحدبه عدداکتان بنزین اضافه میکند؟