موضوعات داغ

کشتی های آینده به صادر کننده برق تبدیل می‌شوند!

عکس نویسنده
سجاد حیدری
نویسنده
عکس مطلب اول

کشور ژاپن در آینده ممکن است راه حلی برای گسترش آینده سبز و پاک باشد. با استفاده از کشتی های انتقال انرژی که نه سوخت های فسیلی، بلکه انرژی الکتریکی با خود حمل کرده و به سراسر جهان صادر می کنند!.

شاید عجیب به نظر برسد، اما فعالانی در کشور ژاپن در فکر ساخت یک کشتی بزرگ هستند که از آنان برای انتقال انرژی های پاک یا صادرات انرژی الکتریکی به نقاط مختلف جهان استفاده خواهند کرد و در این زمینه یک شرکت ژاپنی مصمم به توسعه پروژه و به ثمر رساندن آن است تا تاثیر قابل توجهی بر حمل و نقل انرژی های پاک و تجدیدپذیر در سراسر جهان داشته باشد.

در حال حاضر درصد زیادی از انرژی جهان به شکل نفت، گاز و یا زغال سنگ توسط کشتی ها جابجا می شود، بنابراین اگر بخواهیم از حمل و نقل سوخت های فسیلی فاصله بگیریم و جایگزینی برای آن پیدا کنیم، منطقی است که از کشتی ها برای حمل و نقل انرژی پاک و تجدید پذیر استفاده شود و دیگر لازم نیست برای تولید برق از سوخت های فسیلی استفاده شود و از همان ابتدا انرژی قابل استفاده در اختیار شما قرار می گیرد.

Power ARK 100

سه متخصص با سابقه ای که مکمل یکدیگر هستند، تصمیم دارند نیروهای خود را متحد کرده و شرکت PowerX را با هدف تولید کشتی های انتقال دهنده انرژی آینده توسعه دهند. پائولو سروتی بنیانگذار اولین سازنده باتری در مقیاس گیگا در اروپا، سزار سنگوپتا از گوگل و همچنین مارک ترچک، مدیرعامل سابق سازمان محیط زیست جهانی The Nature Conservancy که یک چشم انداز بلندپروازانه برای ژاپن و آینده سبز در این کشور دارند.

کشتی آنان که Power ARK 100 نام خواهد داشت، اولین سری از خانواده Power ARK خواهد بود و یک کشتی تریماران که انرژی تجدیدپذیر را به سراسر ژاپن منتقل خواهد کرد. به گفته این شرکت، استفاده از یک کشتی به جای کابل های برق زیر دریا برای انتقال نیروی باد دریایی به ساحل مقرون به صرفه تر است و زمان کمتری برای تجاری سازی آن نیاز دارد و آسیب های احتمالی ناشی از بلایای طبیعی یا لنگرهای کشتی هم از بین خواهد رفت.

Power ARK 100

کشتی Power ARK 100 دارای ظرفیت باتری بسیار زیادی است و می تواند تا 100 باتری شبکه ای را با خود حمل کند که ظرفیتی حداکثر 200 مگاوات ساعتی دارند. برای این کشتی همچنین مسافت 300 کیلومتری با تکیه بر نیروی الکتریکی پیش بینی شده است و در صورت اتمام شارژ در میانه مسیر، از سوخت بیودیزل برای ادامه مسیر خود استفاده خواهد کرد. پیش بینی شده است که این کشتی تا سال 2025 میلادی آماده استفاده و انتقال انرژی پاک شود.

این تمام ماجرا نیست و PowerX در حال ساخت کارخانه تولید باتری در مقیاس گیگا در کشور ژاپن با خطوط تولید خودکار است که باتری های شبکه ای، باتری های دریایی و یا حتی باتری های شارژ سریع ماشین های برقی را تولید می کند. برنامه این است که تاسیسات مذکور تا سال 2028 میلادی به ظرفیت تولید سالیانه 5 گیگاوات ساعت برسد.

Power ARK 100

نظرات کاربران

دیدگاه های شما پس از تایید توسط خودروبانک نمایش داده خواهند شد