موضوعات داغ

انداختن خودروهای هیبریدی و برقی در آب! راهکار جدید آتش‌نشانی بلژیک

عکس نویسنده
مرتضی قانع
نویسنده
عکس مطلب اول

این روزها خودروهای الکتریکی و هیبریدی بیش از هر زمان دیگری در خیابان‌ها دیده می‌شوند و آینده صنعت خودروسازی در هر صورت الکتریکی خواهد بود. تولید خودروهای الکتریکی تنها خودروسازان را تحت تاثیر قرار نداده است، بلکه سایر خدمات و کسب‌وکارهای وابسته نیز از این فرآیند تاثیر خواهند گرفت. یکی از مشاغلی که تحت تاثیر رشد عرضه خودروهای الکتریکی و هیبریدی قرار گرفته، آتش‌نشان‌ها هستند.

اخیرا یک آتش‌نشان بلژیکی در مواجهه با یک خودرو هیبریدی دچار حریق، تصمیم گرفت تا خودرو را به طور کامل در آب غرق کند. منبع آتش‌سوزی این خودرو باتری آن بوده که ظاهرا به دلیل دمای بیش از حد، موجب ایجاد آتش شده است. آتش‌نشانان موفق شدند تا حریق صورت گرفته در خودرو را خاموش کنند اما تمامی موارد به همین‌جا ختم نمی‌شود، چرا که فرآیندهای شیمیایی رخ داده در باتری می‌تواند ساعت‌ها یا روزها بعد، مجددا حریق ایجاد کند.

عناصر شیمیایی موجود در باتری برای کاهش خسارات احتمالی بایستی خنک شوند و این کار به صرف زمان و انرژی قابل توجهی نیاز دارد. راه حل این مشکل قرار دادن باتری در ظرفی پر از آب است و آتش نشان بلژیکی نیز خودرو را برای مدتی طولانی در مخزن بزرگ آب قرار داد تا عملیات خنک‌سازی انجام شود.

آتش‌سوزی باتری و قرار گرفتن خودرو در مخزن بزرگ آب، سبب شد تا این خودرو هیبریدی غیرقابل استفاده شود. پس از آن‌که آتش‌نشان‌ها از خنک شدن باتری خودرو اطمینان پیدا کردند، این اتومبیل برای انهدام به انبار منتقل شد. اقداماتی که توسط آتش‌نشانان بلژیکی انجام شد، در دیگر کشورهای اروپا نیز به عنوان یک روش مرسوم شناخته شده است. به نظر نمی‌رسد راه دیگری برای خنک‌سازی باتری‌های آسیب دیده وجود داشته باشد و همین مساله آینده خودروهای الکتریکی را با بحران مواجه خواهد کرد، چرا که خودروهای برقی در صورت آتش‌سوزی کاملا غیرقابل استفاده خواهند بود.

نظرات کاربران

دیدگاه های شما پس از تایید توسط خودروبانک نمایش داده خواهند شد