موضوعات داغ

آیا شورای رقابت به مرجع واردات خودرو تبدیل خواهد شد؟ قانون عجیب برای واردات خودرو

عکس نویسنده
مرتضی قانع
نویسنده
عکس مطلب اول

امروز زمان سرنوشت‌سازی برای تعیین تکلیف واردات خودرو در کشور خواهد بود، چرا که پیشنهاد کمیسیون صنایع مجلس در صحن علنی مورد بررسی قرار خواهد گرفت. این پیشنهاد در راستای رفع ایراد وارد شده از سوی شورای نگهبان به ماده چهارم طرح ساماندهی خودرو مطرح شده است و براساس آن، شورای رقابت به مرجع تصمیم‌گیرنده در رابطه با واردات خودرو تبدیل خواهد شد.

در صورت تصویب پیشنهاد کمیسیون صنایع در صحن علنی مجلس، شورای رقابت تصمیم خواهد گرفت که خودروهای وارداتی به کشور در چه تعدادی باشند، از چه سگمنتی باشند یا در چه مدل‌هایی باشند. این پیشنهاد با وجود مخالفت‌های بسیاری از منتقدان و کارشناسان مطرح شده است و در صورت تصویب آن، بازار خودرو ایران بیشتر از گذشته غیررقابتی و غیرآزاد خواهد شد. همچنین تصویب این پیشنهاد موجب پیشرفت طرح ساماندهی بازار خودرو خواهد شد تا در نهایت تمامی بندهای این طرح به تصویب برسند.

در ماده 4 طرح ساماندهی بازار خودرو، عوارض واردات خودروهای هیبریدی برابر با صفر در نظر گرفته شده بود، چرا که تمامی کشورهای جهان با سرعت به سمت انرژی‌های پاک حرکت می‌کنند و ناوگان حمل و نقل ایران نیز بایستی با سرعت به سمت سبز شدن حرکت کند. شورای نگهبان این ماده را مخالف با قانون اقتصاد مقاومتی قلمداد کرد و آن را به مجلس ارجاع داد. حال پس از طرح چند پیشنهاد مختلف، نمایندگان مجلس یازدهم در تلاش هستند تا به طور همزمان طرح ساماندهی بازار خودرو را به تصویب برسانند و از سوی دیگر نظر مساعد شورای نگهبان را نیز جلب کنند. با توجه به سابقه شورای رقابت در تنظیم بازار خودروهای داخلی و ایجاد شرایطی غیر قابل قبول برای خودروسازان و مشتریان، به نظر نمی‌رسد که حضور این شورا در قامت تصمیم‌گیرنده واردات خودرو اثرات مثبتی برای بازار خودرو کشورمان داشته باشد.

بیش از دو سال است که مسیر واردات خودرو به کشورمان مسدود شده است و دولت اجازه ورود هیچ‌گونه خودرو خارجی به کشور را نمی‌دهد. تصمیمی که یک شبه و به بهانه کمبود ارز صورت گرفت و تاثیر آن را امروزه در بازار به خوبی حس می‌کنیم. در پیشنهاد مجلس برای تامین ارز مورد نیاز واردات خودرو که یک چالش بزرگ در شرایط فعلی محسوب می‌شود، پیشنهاد شده تا ارز مورد نیاز از محل صادرات خودرو و قطعات خودرو تامین شود. اقدامی که با توجه به از دست رفتن بازارهای صادراتی ایران و عرضه بسیار محدود محصولات ایرانی در چند کشور همسایه، بار دیگر رویای واردات خودرو همانند گذشته را بر باد خواهد داد.

نظرات کاربران

1 نظر

دیدگاه های شما پس از تایید توسط خودروبانک نمایش داده خواهند شد

1400/6/15
سلام ماشین فورد موسانگ از همشون بهتره اگر میخاین فورد موسانگ نگاه کنید برید اینستاگرام و به انگیلسی بنویسید فورد