سایپا تا آخر سال ۳ محصول جدید عرضه می‌کند؛ زمستان طلایی

صبح امروز جلسه مدیر عامل سایپا با رسانه‌ها برگزار شد که در جریان آن اخبار و اطلاعات جدیدی از این خودروساز بزرگ ایرانی و وضعیت آن به سمع و نظر خبرنگاران رسید. در ادامه نگاهی به این جلسه و نکات پیرامون آن خواهیم داشت.

نخستین مساله مهم سایپا طی چند سال اخیر، تعهدات معوق این شرکت بوده است که در زمان ورود مهندس سلیمانی، مدیر عامل سایپا 300 هزار دستگاه خودرو بوده و مجموع آن به 520 هزار خودرو معوق بالغ می‌شده است. خوشبختانه امروزه این معوقات به صفر رسیده است و تمامی تعهدات قبلی احقاق یافته‌اند و سایپا با وجود شیوع کرونا و تحریم‌های اقتصادی موفق به تولید و تحویل خودروها شده است.

خروج یک‌باره رنو از بازار کشور و برجا ماندن تعهدات بسیاری در زمینه تولید رنو ساندرو، رنو تندر 90 و رنو ساندرو استپ وی، مشکل بزرگ سایپا بوده است. علاوه برآن برلیانس نیز از بازار خودرو ایران خارج شد و تعهدات بسیاری برعهده پارس خودرو و سایپا باقی ماند. همچنین مشکل تامین ریزپردازنده‌ها که بحران صنعت خودروسازی در شرایط فعلی محسوب می‌شود، یکی دیگر از دلایل ایجاد تعهدات معوق محصولات سایپا بوده است.

راهکار سایپا برای پاسخگویی سریع به تعهدات معوقه مشتریان، برقراری طرح‌های تبدیل بوده است که در جریان آن مشتریان قادر بودند به جای خودروهای ثبت نامی، یک یا چند خودرو جایگزین را دریافت کنند. مطابق اعلام دکتر باقری، سود در نظر گرفته شده برای طرح‌های تبدیل حدود 18 درصد بوده است تا مشتریان با رغبت نسبت به انجام تبدیلات اقدام کنند. با این حال برخی مشتریان تمایل به شرکت در طرح تبدیل نداشته‌اند و تاکنون برای تعیین تکلیف خودروهای ثبت نامی مراجعه نکرده‌اند. تخمین زده شده است که بین 10 الی 12 هزار نفر از مشتریانی که تعهد معوق رنو ساندرو داشتند، در طرح تبدیل شرکت کرده‌اند.

نشست خبری سایپا

بخش دیگری از تعهدات سایپا در حوزه خودروهای سنگین و کامیون‌های ولوو است که تولید آن‌ها در سال 1398 متوقف شد. بنابر آمار اعلام شده از سوی دکتر باقری، سایپا 1200 دستگاه کامیون معوق در کارنامه دارد که قرار است به جای آن‌ها محصول جدیدی از برند دانگ فنگ به مشتریان عرضه شود. بزودی طرح تبدیل کامیون‌های ولوو به مشتریان اعلام خواهد شد.

تولید خودرو در سایپا رشدی 30 درصدی را تجربه کرده و از ابتدای امسال تاکنون بیش از 200 هزار خودرو در این گروه به تولید رسیده‌اند. تمامی مشتریان سایپا به خودروهای خود رسیده‌اند و از این رو نمی‌توان گفت کسی در تحویل خودرو ثبت نامی ناکام مانده است.

بخش دیگری از سخنان دکتر باقری به محصولات جدید سایپا اشاره داشت. مطابق اعلام وی، تاکنون ده هزار دستگاه سایپا شاهین تحویل مشتریان شده است و از زمستان امسال تولید آزمایشی شاهین اتوماتیک، سایپا آریا و سایپا اطلس آغاز خواهد شد.

در نهایت دکتر باقری به مساله برداشته شدن تحریم‌ها و همکاری مجدد با رنو و ولوو اشاره کرد. وی اذعان داشت که در صورت لغو تحریم‌ها، این سایپا نیست که در مورد همکاری با شرکای سابق تصمیم می‌گیرد، بلکه تصمیم نهایی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت به این شرکت ابلاغ می‌شود.

نظرات
 
 
 
سینا کرمی 1400/6/17
ریدم تو خودشو محصولاتش
رهگذر 1400/6/17
شاهین 151 و شاهین 132 و شاهین 111
سروش فرخ نژاد 1400/6/17
برای ملتی با چنین فرهنگ بالای رانندگی, لگن های سایپا و ویرانخودرو عالیه
احمد 1400/6/18
از شعار خسته شدیم. از شعار و وعده سر خرمن خسته ایم خسته! اقای مدیر هر وقت تولید کردی دادی بیرون بیا مطرحش کن. برنامه داشتن خوبه ولی برای خودت و تیمت باشه. یا اگر طرح می کنی شرط عدم تحقق را هم مطرح کن مثلا شلاق یا حبس.
سیما درستی 1400/6/19
شمافاسدترین شرکت خودروساز دنیا هستین ساله قبل کوییک نوشتم نصفه پولو گرفتن با یک قرارداد کثیف بامن سود کلانی به جیب زدن خک برسره ما ملت ایرا که گیره شارلاتانهایی مثله شما افتادیم
هم وطن 1400/6/19
یه موتور ام ۱۵ دارن اونو رو همه ماشیناشون میزارن ااااا حالمان بهم خورد موتور ۸ سوپاپ تو دنیا منقرز شده اطلس همون تیبای چراغ جدیده با قیمت دویستو خورده ایی میخوان بدن بیرون همش کلک

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران