موضوعات داغ

واردات خودرو توسط شورای نگهبان رد شد، بازگشت دوباره مصوبه واردات خودرو به مجلس

عکس مطلب اول

بنابر اعلام سخنگوی شورای نگهبان و به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، مصوبه آزادسازی واردات خودرو بار دیگر با مخالفت شورای نگهبان مواجه شد و برای اصلاحات بیشتر به مجلس بازگشت. هادی طحان نظیف اعلام کرد که شورای نگهبان ایراداتی را در زمینه واردات و نحوه انتقال ارز و تصویب قوانین لازم از سوی وزارت صمت به مصوبه مجلس وارد کرد.

مخالفت هیات عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام (بخشی از مجمع تشخیص مصلحت نظام) نیز بخش دیگری از بیانیه سخنگوی شورای نگهبان را تشکیل می‌داد. بخش‌هایی از این مصوبه را با سیاست‌های حمایت از کار و سرمایه ایرانی و اقتصاد مقاومتی مغایر اعلام شد که شورای نگهبان وظیفه بررسی مجدد آن‌ها را برعهده دارد.

مصوبه واردات خودرو اکنون به مجلس بازگشته است تا ایرادات وارد شده از سوی شورای نگهبان مورد بازبینی و اصلاح قرار گیرند. مصوبه آزادسازی واردات خودرو که در قالب طرح ساماندهی بازار خودرو مطرح شده است، از مدت‌ها پیش تاکنون در رفت و آمد بین مجلس و شورای نگهبان بوده و هنوز به مرحله اجرا وارد نشده است. با توجه به شرایط فعلی نیز به نظر می‌رسد این مصوبه تا چندماه آینده همچنان محل بحث و گفتگو میان نهادهای مختلف خواهد بود. حدود سه سال از ممنوعیت واردات خودرو به کشور می‌گذرد و در این مدت قیمت خودروهای خارجی به شکل چشم‌گیری افزایش پیدا کرده‌اند، افزایشی که به سهم خود موجب انفجار قیمت خودروهای داخلی و نابودی توان خرید مصرف‌کنندگان ایرانی شده است.

نظرات کاربران

دیدگاه های شما پس از تایید توسط خودروبانک نمایش داده خواهند شد