موضوعات داغ

والتری بوتاس و مرسدس فاتح گرندپری استانبول 2021، شیرین کامی برای ردبول

عکس نویسنده
رضا کروئی
نویسنده
عکس مطلب اول

والتری بوتاس کم اشتباه و بدون نقص راند و توانست در نهایت بالاتر از ردبول‌ها فاتح گرندپری ترکیه 2021 شود. مکس ورشتپن دوم شد و سکوی سوم به سرجیو پرز رسید.

استانبول پارک در ترکیه میزبان 10 تیم و رانندکان آنها در مرحله شانزدهم فصل 2021 بود. پیست 5.338 کیلومتری با 14 پیچ و دو منطقه دی‌آر‌اس که امروز هیچکدام به کار نیامد. هر راننده باید مسافت 309.396 کیلومتر را طی 58 دور زودتر از سایرین به اتمام می‌رساند تا برنده این مرحله از مسابقات فرمول یک باشد. این پیست از سال 2005 وارد دنیای فرمول یک شد و از همان سال رکورد آن با زمان 1:24.770 در اختیار خوان پابلو مونتویا قرار داشته است.

هوای بارانی استانبول پارک
با توجه به نتیجه‌ای که روز گذشته در دور تعیین خط بدست آمد اگرچه که لوئیس همیلتون سریعترین راننده این جلسه بود اما عنوان رده نخست خط استارت یا همان پول پوزیشن به هم تیمی او والتری بوتاس رسید چرا که همیلتون به دلیل تعویض قطعه موتوری مشمول 10 رده جریمه شده است و از رده 11 مسابقه را آغاز کرد. لوئیس همیلتون برای یکصد و دومین بار موفق شد در دور تعیین خط سریعترین باشد. او سال گذشته در همین پیست در یک مسابقه بارانی موفق شد برای هفتمین بار قهرمان جهان شود و به رکورد مرد افسانه‌ای فرمول یک، یعنی: مایکل شوماخر دست یافت. کارلوس ساینز و دنیل ریکاردو نیز مشمول جریمه تعویض موتور شدند و مسابقه را از انتها آغاز کردند. شرایط جوی بارانی بود و لاستیک آغازین اینترمدی‌ایت انتخاب شده بود.

مرسدس تا پیش از این مسابقه با 397.5 امتیاز صدر نشین جدول سازندگان بود و ردبول با 33 امتیاز کمتر در رده دوم قرار داشت. بوتاس نشان داد که به خوبی قدر فرصتی را که همیلتون در اختیار او گذاشته بود را می‌داند و تا آخر برای حفظ این هدیه جنگید.

آماده سازی تیمها پیش از استارت

استارت

بوتاس بی نقص بود. استارت عالی و زودتر از مکس ورشتپن وارد پیچ 1 شد و بلافاصله توانست با زمان بیش از 1 ثانیه اختلاف ایجاد کند. اما شاید بد شانس‌ترین راننده این استارت را بتوان فرناندو آلونسو دانست که علی رغم یک استارت خوب با پیر گسلی هم زمان وارد پیج 1 شدند و کمی انحراف گسلی کافی بود تا چرخ جلوی سمت راست خودروی آلفاتائوری به چرخ عقب سمت چپ خودروی آلپین برخورد نماید تا او به خارج از پیچ رانده شود و به دور خود بچرخد.

فرناندو آلونسو بعد از برخورد با پیر گسلی
همین برخورد سبب سقوط او به رده هفدهم شد و این برخورد بلافاصله تحت بررسی قرار گرفت که در نهایت جریمه 5 ثانیه‌ای نصیب گسلی شد. بدشانسی آلونسو به این برخورد خاتمه پیدا نکرد و دامنه آن به پدیده جوان دور تعیین خط دیروز یعنی میک شوماخر هم رسید، او که دیروز توانسته بود به مرحله دوم تعیین خط راه یابد و در نهایت رده 14 خط استارت را کسب کرده بود امروز با برخوردی که با آلونسو داشت به رده آخر سقوط کرد آلونسو هم بابت این برخورد 5 ثانیه جریمه دریافت کرد. برخورد این دو در پیج 4 اتفاق افتاد.

ورود به پیج 1 دور اول گرندپری ترکیه 2021
اما قهرمان 7 دوره فرمول یک جهان خیلی سریع شروع به کسب رده‌های از دست رفته کرد. ابتدا با اتفاقی که برای آلونسو افتاد او به رده 10 رسید و خیلی سریع توانست در همان دور آغازین از سباستین فتل عبور نماید. تا دور پنجم به رده 9 رسیده بود. در دور پنجم نبرد او با یوکی سونادا شروع شد. این راننده ژاپنی چندین بار در قبال تهاجم همیلتون برای عبور دفاع کرد تا در نهایت در دور هشتم تسلیم شد و راه را برای همیلتون باز کرد تا او به رده 8 صعود نماید. بعد از عبور از آلفاتائوری، همیلتون بسیار سریع شد و به سرعت به خودروی دیگر آستون مارتین یعنی لنس استرول نزدیک شد و در دور نهم از او هم عبور کرد و به لندو نوریس رسید. او که خاطره بدی هم در باران از همیلتون داشت چندان مقاومتی از خود در مقابل همیلتون نشان نداد و راننده انگلیسی با تجریه به راحتی به رده ششم رسید و سریعترین زمان مسابقه را نیز به نام خود ثبت کرد. این زمان در دور 12 1:33.450 به نام او نوشته شد.

دیگر راننده سریع پیست کسی نبود جز کارلوس ساینز راننده تیم فراری. هم تیمی او یعنی چارلز لکلرک در رده سوم می‌راند و او از رده 19 استارت زده بود. اما در دور 14 سانیز اسپانیایی به رده دهم و امتیازها رسید.او در این دور باید از فتل عبور می‌کرد. این عبور چندان راحت نبود و تماسی هم بین دو خودرو اتفاق افتاد.

برخورد ساینز و فتل به هنگام سبقت فراری از آستون مارتین
نفر بعدی که در این دور در تیر رس همیلتون قرار داشت، گسلی فرانسوی بود. در اغاز دور 15 همیلتون او را هم به سادگی پشت سر گذاشت و عبور کرد. اینجا بود که تیم ردبول از ناحیه همیلتون احساس خطر کرد. او از هر کسی در پیست سریعتر بود، بخصوص از مکس که حالا در فاصله 3 ثانیه‌ای با بوتاس قرار داشت. همین باعث شد تا تیم تصمیم بگیرد تا به مکس اجازه دهد سریعتر باشد و او هم بلافاصله سریعترین دور پیست را در دور 18 به نام خود با زمان 1:33.282 ثبت کرد. در همین زمان ساینز از سونادا گذشت و به رده نهم رسید. بوتاس به سرعت جواب مکس را داد و سریعترین زمان پیست را به 1:33.146 تغییر داد و در دور بعدی هم در پیج 1 کمی فرمان را از دست داد و ماشین سر خورد.

همیلتون در سبقت
همیلتون همچنان سریع بود و بنابر پیش بینی گرافیکی با توجه به سرعتی که داشت اینطور به نظر می‌رسید که تا 4 دور آینده به پرز خواهد رسید. او در فاصله 3.5 ثانیه‌ای با پرز دور می‌زد.

دور 22 آغاز ورود به پیت برای تعویض لاستیک توسط ریکاردو کلید زده شد. او شانزدهم وارد شد و 18 خارج شد. در همین حین سانیز سبقت دیگری را رقم زد و از استرول گذشت به رده 8 رسید. سونادا هم در پیج 9 به دور خود چرخید و از رده‌ای که داشت تا سیزدهم سقوط کرد.

دور 24 از آن فراری بود. لکلرک که هنوز خاطره از دست دادن سکو در پیچ آخر سال گدشته این مسابقه را در ذهن داشت جرات بیشتری پیدا کرد و تصمیم گرفت تا به پیشتازان نزدیکتر شود و سریعترین دور را این بار او به نام خود کرد. زمان 1:32.981 که دور 49 به نام او ماند.

از نکات جالب این رقابت، کند بودن ریکاردو با لاستیکهای 1 دور کار کرده نسبت به همیلتون با لاستیک 24 دور کار کرده او بود. دنیل 0.069 ثانیه آرامتر دور می‌زد.

در همین دور بوتاس به دو ماشین هاس رسید و از هر دو عبور کرد. پشت او هم ورشتپن رد شد.

دور 26 استبان اوکون با سباستین فتل وارد نبرد شد اما نتوانست عبور کند. در دور 28 همیلتون به نیکیتا مازپین رسید و این راننده جوان ابتدا اجازه عبور به همیلتون نداد.

بالاخره در دور 31 همیلتون به سرجیو پرز رسید در همین زمان آلونسو هم به پیت رفت تا جریمه 5 ثانیه‌ای را انجام دهد. همیلتون بسیار نزدیک به پرز بود تا جاییکه در دور 33 به 0.250 ثانیه‌ای رسید اما عبور مقدور نبود. سرانجام در انتهای دور 34 پیش از پیچ 12 توانست در پهلوی ردبول قرار گیرد و هر دو با هم وارد پیچ 13 و 14 شدند، حتی در پیج 13 در ورودی پیت چکو از مسیر منحرف شد و خطهای کناری ورودی پیت را قطع کرد و از داخل مسیر پیت به پیست برگشت، در مستقیمی مرسدس جلوتر قرار داشت و زودتر وارد پیج 1 در دور 35 شد، اما راننده مکزیکی پا پس نکشید و سرانجام رده را برگرداند تا همیلتون نتواند رده چهارم را تصاحب نماید.

نبرد پرز و همیلتون بر سر رده 4
دور 37 با تعویض لاستیک برای مکس اغاز شد و او از رده 2 به 3 رفت، ساینز هم لاستیک عوض کرد و به رده 10 رفت، فتل به پیت وارد شد و برای او لاستیک مدیوم انتخاب کردند همین باعث شد که بطور کلی اختیار فرمان را از دست بدهد تا جایی که دوباره به پیت برگشت و مجبور شد تا به لاستیک اینترمدی‌ایت برگردد. این خلاقیت آستون مارتین باعث شد تا او رده‌های زیادی از دست بدهد و تا رده 19 سقوط نماید.

یوکی سونادا
بوتاس هم در این فاصله لاستیک عوض کرد و پشت سر لکلرک به پیست برگشت. دور 40 گسلی هم برای 5 ثانیه جریمه متوقف شد. تا اینجا سه راننده همچنان با 3 لاستیک آغازین خود دور می‌زدند، لکلرک، همیلتون و اوکون.

مرسدس در رادیو به همیلتون اعلام کرد که برای تعویض لاستیک وارد پیت شود اما او قبول نکرد و گفت من الان در رده 4 هستم. لکلرک در دور 47 تسلیم اقتدار و لاستیک نوی بوتاس شد و رده اول را از دست داد، همین مسئله باعث شد تا او هم به تعویض لاستیک رضایت بدهد این مسئله باعث شد تا همیلتون به رده سوم صعود نماید. باز هم رادیوی مرسدس برای انجام تعویض و مخالفت لوئیس ادامه داشت.

عبور بوتاس از لکلرک
در دور 49 کارلوس ساینز سریعترین زمان را به نام خود تغییر داد و از هم تیمی‌اش ربود. 1:32.597 و بلافاصله در دور بعد باز هم سریعتر دور زد و 1:32.405 را ثبت کرد. همیلتون مصرانه می‌گفت در شرایطی که کمتر از 10 دور تا پایان مسابقه مانده، در صورت تعویض لاستیک رده از دست می‌دهیم اما تیم اصرار داشت که نخواهیم داد.فاصله او با لکلرک بیش از 10 ثانیه بود. بالاخره اوکون و همیلتون وارد پیت شدند تا لاستیکها را تعویض نمایند. همیلتون رده 3 را با 5 عوض کرد و به پیست برگشت.

بر خلاف انتظار در زمانی که به نظر می‌رسید لکلرک با تعویض لاستیک دیر هنگام باید سریعتر از پرز باشد، این اتفاق نیفتاد و پرز به راحتی رده سوم را از لکلرک گرفت. حالا همیلتون عصبانی‌تر از گذشته در رادیو از تیم پرسید رده چند هستیم و چقدر مانده، به او اعلام شد که رده 5 و 4 دور مانده را شنید. او با عصبانیت پاسخ داد من به شما گفتم نیاید لاستیک عوض کرد.

استرول در یک اقدام سریع توانست رده نهم را از اوکون بگیرد و دور 56 آغاز شد. بوتاس سریعترین زمان را به نام خود تغییر داد و 1:31.023 ثبت شد. اما او در دور آخر هم سریعترین بود و زمان را به 1:30.432 تغییر داد تا با خیال راحت تک امتیاز این قسمت را علاوه بر 25 امتیاز برد گرندپری ترکیه به نام خود نماید. رده بندی رانندگان در ادامه قرارداده شده است. همچین تصاویر جذاب از لحظات دیدنی این مسابقه نیز در ادامه قرار داده شده است که توجه شما را به دیدن آنها جلب می‌نماییم. کارلوس ساینز در انتها به عنوان بهترین راننده روز از سوی طرفداران فرمول یک انتخاب شد.

والتری بوتاس برنده گرندپری ترکیه 2021

مکس ورشتپن با کسب 262.5 امتیاز به صدر جدول رانندگان این فصل بازگشت و همیلتون با 256.5 امتیاز به رده دوم برگشت. بوتاس نیز با 177 امتیاز در رده سوم باقی ماند.

نظرات کاربران

دیدگاه های شما پس از تایید توسط خودروبانک نمایش داده خواهند شد